ИМАТЕ ПРОБЛЕМИ СО ПОЛЖАВИТЕ ВО ГРАДИНАТА? ЕВЕ КАКО ЗАСЕКОГАШ ДА СЕ СЛОБОДЕТЕ ОД НИВ: Експертите открија ТРИК, потребна ви е 1 работа

- Advertisement -

ИМАТЕ ПРОБЛЕМИ СО ПОЛЖАВИТЕ ВО ГРАДИНАТА? ЕВЕ КАКО ЗАСЕКОГАШ ДА СЕ СЛОБОДЕТЕ ОД НИВ: Експертите открија ТРИК, потребна ви е 1 работа
Полжавите се вистински штетници во градината. За многу кратко време можат да направат неверојатен хаос: јадат млади садници, новоникнати растенија, зелена салата, млад босилек, копар итн.

Градинарите смислија нешто што може засекогаш да ги одврати полжавите од вашата градина:

1. Пченкарно брашно

- Advertisement -

Полжавите изгледаат неверојатно привлечени од ова брашно кое е фатално за нив. Навечер ставете тегла пченкарно брашно во градината, а наутро околу неа ќе најдете куп мртви полжави. Правете го ова секоја вечер додека целосно не ги уништите овие штетници.

2. Пиво

Исто така, полжавите не го поднесуваат пивото, но го сакаат. Истурете го пивото во плиток сад како чинија и оставете го во дворот. Наутро во него ќе најдете „удавени“ полжави кои ги привлекува пивото како медот за пчелите.

3. Лушпи од јајца и талог од кафе

Лушпата од јајце ги сече полжавите и тие не можат да ги преболат неговите остри рабови, додека талогот од кафето ги одбива полжавите со самиот мирис. Затоа создадете бариера од лушпи од јајца и талог од кафе околу вашата градина.

4. Песок

Песокот околу градината ќе ја создаде истата бариера како и лушпите од јајцата. Полжавите нема да го преминат, а вашите растенија ќе бидат безбедни.

5. Амонијак

Измешајте 1 дел амонијак и 6 делови вода. Испрскајте го овој производ насекаде низ градината и полжавите нема ни да дојдат до вашата зеленчукова градина.

6. Ќеси за ѓубре

Ставете вреќи за ѓубре околу дворот и истурете малку вода во нив. Привлечени од влагата, полжавите ќе влезат во вреќата и ќе ве чекаат внатре до утрото. Од вас зависи што ќе правите со нив понатаму.

7. Природни предатори

Ежите, жабите и кокошките ги уништуваат полжавите. Ако ги имате овие животни во градината, полжавите нема да се приближат до неа.

8. Бакар

Ако ништо од горенаведеното не помага, ставете бакарна цевка околу зелената салата или каде што има садници и чувствителни билки. Ова е дефинитивно најскапиот метод, но дефинитивно функционира. Глупките нема да ја преминат бакарната жица. Бакарот има природна реакција на слузот од полжав, кој ги шокира овие штетници како низ него да поминала електрична струја.

Единствениот проблем е што полжавите во градината нема да можат да излезат, па градинарите предлагаат да ставите стапици од пченкарно брашно или пиво во бакарните жици

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави