Има надеж за одење на море летово: Грција планира да се „отвори“ во мај

- Advertisement -

Грчкиот министер за туризам Харис Теохарис, изјави денеска дека целта на земјата е да ги отвори границите за странски туристи на 14 мај оваа година.

Тој изразил надеж дека нема долго да се чекаат на добри вести и дека таа земја наскоро ќе биде во прилика да објави протоколи по кои ќе се одвива туризмот во Грција.

„Целта е да го угостиме секој патник кој е сертифицирано, здрав. Односно секој турист кој е вакциниран или кој има негативен тест на Ковид-19, или има антитела на вирусот. Ќе објавиме насоки на патниците кои стигнуваат во нашата земја. Истовремено очекуваме да постигнеме вакцинација на врботените во туризмот, како и спроведување на чести прегледи“, рече Теохарис.

- Advertisement -

Моментално Грција е затворена за патници од трети земји. Во таа земја смеат само патници од ЕУ и тоа само од одредени пристаништа, аеродроми и од граничниот премин со Бугарија „Промахонас“.И премиерот Кирјакос Мицотакис изрази уверување дека Грција престојната сезона ќе биде подготвена за прием на туристите кои ќе решат одморот да го поминат во земјата.

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави