Интерконтинентално бебе се роди под Босфорот, во тунелот „Евроазија“

- Advertisement -

Двојка влегла во тунелот „Евроазија“ во Истанбул, кој ги поврзува двете страни на градот, го пречекале своето бебе под Босфор, и излегле од тунелот како тричлено семејство, јави „Сабах“.

Реткиот настан се случил кога породилните болки на учителката Седа Гиреј започнале многу рано наутро. Таа и нејзиниот сопруг Дениз првично решиле да почекаат до времето за посета на болницата, но сепак го напуштиле својот дом во населбата Картал, кој се наоѓа на азиската страна на градот, околу 08:00 часот, во утринскиот шпиц, кога породилните болки почнале да се зголемуваат. Тие се „бореле“ со озлогласениот сообраќај во Истанбул за да стигнат до приватна болница во европскиот кварт Бахчелиевлер, каде е сместен лекарот на Гиреј.

Парот побарал помош од полицајците на патот, кои го расчистиле сообраќајот и им помогнале да ја користат лентата за итни случаи. Меѓутоа, кога Гиреј минувала низ тунелот Евроазија, нејзините породилни болки се интензивирале и роди машко дете.

- Advertisement -

Кога сфатив дека ќе се породам, седнав на предното седиште во автомобилот и видов дека бебето е на пат. Си реков, па многу жени раѓале на овој начин. Се разбира, имав болки и можеби врескав малку погласно. Морав да направам што е потребно кога ќе се случи породувањето, бидејќи беше опасно да се обидам да го задржам бебето во матката. Прво, главата излезе, а подоцна го држев и го ставив на градите. За среќа, моето момче се роди многу спокојно, изјави за ДХА 37-годишната мајка.

– Бев бремена кога влегов во тунелот Евроазија. Кога излегувавме од него, нашето момче беше во мојот скут, тој веќе се роди, го раскажа таа своето искуство.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави