Испукани усни

- Advertisement -

Зимата дојде, а со тоа студени температури, сув воздух и многу често испукани и подуени усни. Се надеваме дека овие неколку совети да ви помогнат да се справите со една од најпознатите досадни зимски проблеми.

Што всушност ги прави усните подуени и напукнати?

Тоа е последица на природни фактори како ниска влажност и студениот воздух кои водат до дехидратација. Лижење на усните може и да е пријатно во почетокот, но тоа само и единствено ќе ја влоши вашата состојба.

- Advertisement -

Во случај дека усните ви се суви во текот на целата година, тогаш задолжително разговарајте за проблемот со лекар. Хроничната сувост може да биде показател за други здравствени проблеми.

Што можете да направите за да спречите испукани усни?

Изберете вистинскиот балсам за усни

Балсами за усни може да ви помогне значително со смирување на усните, а тука многу од нив не користат исти состојки. Некои балсами користат восок како главна состојка. Иако восокот е одлична бариера и може да ја задржи влагата во усните, но не може да најдете за смирување, ако вашите усни веќе се испукани. Исто така, ако користите балсам за усни и се уште чувствувате дека усните ви се испукани или иритирани – видете ги состојките. Некои од нив содржат мириси и масла (како нане), кои можат да бидат иритирачки, па дури и да предизвикаат алергиски реакции. Најдоброто што може да направите е да се види состојките и да имате трпение.

Престанете со лижењее

Да, знаете, полесно е да се каже отколку да се направи. Плунката може да доведе како до дехидратација и до иритација поради ензимите кои се содржат во неа. Може и воопшто да не забележувате дека се лижете, па прашајте близок пријател со кој поминувате повеќе од своето секојдневие да ви кажува кога се лижетење, за да изнуди да престанете со оваа навика.

Не се е зависност

Можеби се чувствувате како да сте зависник од балсамот за усни и до одреден степен тоа е така. Излегува дека моментално навлажнувачкиот ефект на климатизери испраќа сигнал до вашата кожа да престане да создава нови кожни клетки. Тоа доведува до суви усни, кога балсамот ќе падне. Се разбира, усните ќе се суви повторно и ќе сакате да се стави мелем и кругот се повторува, водејќи се до психолошка зависност.

Консултирајте се со лекар

Во случај производи од аптеките да не дејствуваат, вашиот лекар мое да ви препише лек што ќе ви помогне во намалување на болките.

Што и да си зборуваме, тешко ќе избегнеме сувите и испукани усни во зима. Експеримент со неколку балсами за усни, за да се лоцираат најдобар за вас, а исто така да се обидета и да изнудите престанок со навика да се лижете. На овој начин ќе обезбедите совршен изглед на вашите усни!

Последни објави

spot_img

Поврзани објави