Истражувањата покажаа дека по водата, консумирањето на ова нешто е едно од најважните за здравјето на човекот

- Advertisement -

Овие нешта треба да ги внесувате во вашиот организам поради тоа што во нив се наоѓа бактериски сој важен за здравјето на системот за варење на храната – Lactobacillus bulgaricus.
Луѓето кои често консумираат поголема количина на кисело млеко или пак јогурт се поздрави и подолго живеат, покажале истражувањата.
Инаку, микроорганизмите кои се користат во пробиотски цели се по потекло од системот за варење на човекот, не се патогени и не се токсични за луѓето.

Совршено ги преживуваат условите кои владеат во системот за варење. Тоа значи дека не реагираат на големата киселост на желудочниот сок, како ниту на желудочната киселина која се наоѓа и во тенкото црево.
Според легендите, најголемата популарност киселото млеко ја достигнало во 16-от век, кога Сулејман Величествениот испратил некој познат турски доктор да го излечи тогашниот крал на Франција од стомачни тегоби.
Докторот со себе понел и стадо овци за да може да го направи „чудотворниот“ лек за кралот.
Бугарскиот научник Стамен Григоров во 1905 година прв ги опишал млечно-киселите микроорганизми кои се задолжени за ферментација потребна за добивање на киселото млеко.

Оваа бактерија денес е позната како Lactobacillus bulgaricus, а првпат била изолирана од домашно бугарско овчо млеко. Популарниот руски нобеловец Илија Мечников бил воодушевен со откритието на таа бактерија.

- Advertisement -

Во своите научни истражувања дошол до заклучок дека токму таа ги уништува штетните микроорганизми кои настануваат во процесите како што е труење на цревата, во текот на варењето на храната.
Оваа корисна бактерија го чисти и го јакне целиот организам. А, Русите се познати љубители на ферментираните млечни производи, како што се јогуртот и кефирот, но и киселото млеко, а во нивната делотворност ја пронаоѓаат и долговечноста и доброто здравје кое ги служи.

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави