Истурила омекнувач во КАЗАНЧЕТО: Кога ќе го видите резултатот, веднаш ќе го направите истото!

- Advertisement -

Истурила омекнувач во КАЗАНЧЕТО: Кога ќе го видите резултатот, веднаш ќе го направите истото!

Иако мислевме дека омекнувачот може да се користи само за помека и помирисна облека, тој има многу намени низ домот за кои малку луѓе знаат.

Омекнувачот е алатка со неколку можни намени: од полнење на апарати за попријатен мирис на домот, до употреба при перење правливи радијатори или валкани теписи.

- Advertisement -

Миење на мијалникот

Популарната британска „инфлуенсерка за чистење“ г. Хинч на своите многубројни обожаватели им покажа како го мие кујнскиот мијалник со омекнувач, кој потоа сјае и мириса на свежо измиени алишта. Прво, тој го приклучува мијалникот и во него истура две капачиња од неговиот омилен омекнувач, а потоа додава топла вода директно од котелот.

Оставете го омекнувачот да делува четири часа, истурете ја водата од мијалникот и исчистете со сунѓер ако останала нечистотија – советува г-ѓа. Знак.

Една жена на TikTok покажа како ги мие правливите радијатори со сунѓер, топла вода и омекнувач.

– Омекнувач за ткаенини на стар и правлив радијатор: сега изгледа како нов и прекрасно мириса – напиша таа.

Бришење прашина

Корисникот Clean Queen на TikTok го покажа својот многу едноставен трик за омекнување што го спречува собирањето прашина на лајсни на вратите.

Истурете малку омекнувач на крпа и избришете, омекнувачот ќе спречи повторно брзо акумулирање на прашина – вели таа.

Освежување на WC

Многу жени на социјалните мрежи покажаа како, откако добро ќе го измијат тоалетот, истураат омекнувач директно во чајникот за да мириса бањата при секое испирање на водата.

Миење на влезната врата

Ако е добар за чистење радијатори, зошто не би бил добар и за врати – пишува еден корисник на Инстаграм, а со малку топла вода, омекнувач и сунѓер изгледаат како нови.

За соби со мирис

Корисничката Nic на TikTok сподели како со стапчиња додава омекнувач и вода во освежувач на просторијата, а потоа ги враќа веќе искористените стапчиња.

Мириса неверојатно, подобро од порано – напишала таа.

Теписи за влез и бања

Ако сакате да дознаете колку нечистотија има на вашата черга или тепих во бањата, измијте ги во када со вода и омекнувач, советуваат ентузијастите за чистење. За најдобар ефект, тие препорачуваат да го измиете тепихот во меур бања, а потоа да додадете малку омекнувач што го оставате да делува околу 30 минути пред да го исплакнете, пишува Крстарица .

Последни објави

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето...Маслото од лаванда уште се нарекува и 'мајка...

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот.Сувото грозје го зголемува нивото на енергија, го намалува ризикот...

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно.Ако сакате да го заштитите здравјето на коските,...

Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици:Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа

Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа: Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици.Ротквиците се вистински витамински „бомби“....

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките.Студеното...

Поврзани објави

error: Content is protected !!