Исфрлете ја киселината од телото, ослободете се од гихт: 3 докажани народни лекови кои ќе ви помогнат

- Advertisement -

Исфрлете ја киселината од телото, ослободете се од гихт: 3 докажани народни лекови кои ќе ви помогнат.Натрупувањето на киселина може да предизвика болки во зглобовите, па дури и гихт.

Ви пренесуваме неколку совети како да ја исфрлите мочната киселина од телото, пишува „ Нови “.

Кога бубрезите не ја вршат добро својата работа и не можат да ја отстранат целата мочна киселина од телото, таа се кристализира и се таложи околу зглобовите. Ова доведува до почеток на воспалителниот процес.

- Advertisement -

Како да се отстрани урична киселина од телото?

Луѓето кои имаат вишок на урична киселина во телото мора да ја променат исхраната. Храната мора да се базира на свежо овошје и зеленчук. Морската храна, месото, алкохолот и преработените шеќери доведуваат до зголемување на урична киселина во организмот.

Не заборавајте да пиете што повеќе вода. Добро е да се консумираат и природни сокови и билни чаеви.
Ова се најефикасните лекови за отстранување на урична киселина од телото:

Сода

Измешајте половина лажичка сода бикарбона и чаша вода. Пијте го ова еднаш дневно. Ако имате гихт, испијте една цела лажичка сода бикарбона растворена во чаша свежа вода.

Лимонада

Лимонадата го алкализира телото и помага да се избегнат многу здравствени проблеми, вклучително и гихт. Секое утро на празен стомак, пред појадок, пијте 200 мл топла вода измешана со сок од половина лимон.

јаболков оцет

Јаболковиот оцет делува слично како и лимонадата. Тоа помага да се создаде алкална средина во телото. Разредете една лажица оцет во 200 мл вода и пијте 2 пати на ден, едната чаша пред ручек, а другата пред вечера, пишува „ Стил “.

Статиите на нашиот поратал служат исклучиво за ВАШЕ ИНФОРМИРАЊЕ за било каков здравствен проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СЕ КОНСУЛТИРАТЕ СО ЛЕКАР!

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави