Исфрлете ја киселината од телото, ослободете се од гихт: 3 докажани народни лекови кои ќе ви помогнат

- Advertisement -

Исфрлете ја киселината од телото, ослободете се од гихт: 3 докажани народни лекови кои ќе ви помогнат.Натрупувањето на киселина може да предизвика болки во зглобовите, па дури и гихт.

Ви пренесуваме неколку совети како да ја исфрлите мочната киселина од телото, пишува „ Нови “.

Кога бубрезите не ја вршат добро својата работа и не можат да ја отстранат целата мочна киселина од телото, таа се кристализира и се таложи околу зглобовите. Ова доведува до почеток на воспалителниот процес.

- Advertisement -

Како да се отстрани урична киселина од телото?

Луѓето кои имаат вишок на урична киселина во телото мора да ја променат исхраната. Храната мора да се базира на свежо овошје и зеленчук. Морската храна, месото, алкохолот и преработените шеќери доведуваат до зголемување на урична киселина во организмот.

Не заборавајте да пиете што повеќе вода. Добро е да се консумираат и природни сокови и билни чаеви.
Ова се најефикасните лекови за отстранување на урична киселина од телото:

Сода

Измешајте половина лажичка сода бикарбона и чаша вода. Пијте го ова еднаш дневно. Ако имате гихт, испијте една цела лажичка сода бикарбона растворена во чаша свежа вода.

Лимонада

Лимонадата го алкализира телото и помага да се избегнат многу здравствени проблеми, вклучително и гихт. Секое утро на празен стомак, пред појадок, пијте 200 мл топла вода измешана со сок од половина лимон.

јаболков оцет

Јаболковиот оцет делува слично како и лимонадата. Тоа помага да се создаде алкална средина во телото. Разредете една лажица оцет во 200 мл вода и пијте 2 пати на ден, едната чаша пред ручек, а другата пред вечера, пишува „ Стил “.

Статиите на нашиот поратал служат исклучиво за ВАШЕ ИНФОРМИРАЊЕ за било каков здравствен проблем ЗАДОЛЖИТЕЛНО ДА СЕ КОНСУЛТИРАТЕ СО ЛЕКАР!

Последни објави

spot_img

Поврзани објави