Кажи Догледање!” на габата со овие неколку природни лекови

- Advertisement -

Секој што наишол на габи знае колку непријатни и упорни можат да бидат. Ако сте пробале различни лекови и с yet уште не сте се ослободиле од нив, ве советуваме да ги испробате овие природни помагачи:

Масло од чајно дрво
Најчестиот хербален лек е маслото од чајно дрво, кое е природен антифунгален и антисептик. Може да се користи за лекување на разни габи, но не користете го за лекување на вагинална инфекција.

Еве како да го користите: Измешајте неколку капки масло со основно масло, како што е кокосот, кој исто така има силен ефект. Потоа нанесете ја оваа мешавина на местото на габична инфекција. Никогаш не нанесувајте есенцијално масло директно на проблематичната област без додавање основно масло. Ова може да предизвика иритација на кожата.

- Advertisement -

Куркума
Куркумата е еден од највредните природни лекови и се користи за лекување на многу болести илјадници години. Индиската култура е позната со векови по своите силни антиинфламаторни, антифунгални и антимикробни својства.
Куркумата има активно соединение наречено куркумин, кое е ефикасно против разни видови на Кандида, како и многу други инфекции.

Најдобро е да се измеша куркума со масло за носење, како што е кокосовото масло. Имајте на ум дека може да ја претвори вашата кожа во жолта боја, но многу наскоро ќе ја врати својата боја.

Друг начин да се користи куркума е да се измеша со мала количина вода и да се направи паста. Потоа нанесете ја пастата на вашата кожа и оставете ја таму додека не се исуши. Можете исто така да пиете чај од куркума дневно за да останете здрави и заштитени.

Лук
Кој не сака лук? Па, мора да има такви луѓе. Додава вкус на вашите кулинарски јадења, а исто така помага при габични инфекции. Лукот е одличен мултифункционален лек.

Познато е по своите антибиотички својства со векови, што го прави популарен хербален лек за габични инфекции. Во исто време, земањето лук може да го зајакне вашиот имунолошки систем, што е одлично.

Постојат неколку начини да се користи лук за да се справи со габата. Можете да додадете повеќе лук во вашата исхрана или да земате додатоци.

Последни објави

Утре е тежок празник „Свети Тома седи дома“ – никако не го правете ова

Православните верници утре го прославуваат светиот апостол Тома. Тој во народот е познат како Томинден, сеќавање на светиот Тома, еден од дванаесетте апостоли кој...

Со овој традиционален лек ќе се ослободите од кашлицата за еден ден!

Со овој традиционален лек ќе се ослободите од кашлицата за еден ден! Во случај на досадна и досадна кашлица, можете да ја направите ова и...

Зачин што секој го има дома е лек за многу болести

Овој зачин сите го имаме дома, тој е лек за многу болести. Сушениот бибер се користи долго време поради вкусот и неговото лековито својство. Како...

1 капка од оваа супстанција за домаќинство и маснотиите од рерната ќе бидат во минатото

1 капка од оваа супстанција за домаќинство и маснотиите од рерната ќе бидат во минатото. Совршената чистота не е секогаш присутна во домовите на луѓето....

Направете ги овие 5 работи со клима уред ако сакате НИСКИ сметки

Во зима, една од работите за кои постојано размислуваме се сметките за електрична енергија. Во овој период од годината, тие скокаат драстично и тоа...

Поврзани објави

error: Content is protected !!