КАРДИОЛОГ ОТКРИ ЗОШТО ЛУЃЕТО НАЈЧЕСТО УМИРААТ НАУТРО: Причината ќе ве ШОКИРА

- Advertisement -

КАРДИОЛОГ ОТКРИ ЗОШТО ЛУЃЕТО НАЈЧЕСТО УМИРААТ НАУТРО: Причината ќе ве ШОКИРА.Рускиот кардиолог, доктор на медицински науки и професор Јуриј Серебријански објасни зошто луѓето умираат во раните утрински часови.

Ако ги прашате луѓето кај нас, но и ширум светот, кои во својата околина имаат лице со лоша здравствена состојба, од што најмногу се плашат во моментот, ќе ви кажат за повикот во зори со кој ќе ги информираат дека некој им драг почина. Зошто секогаш добиваме лоши вести рано наутро?

Рускиот кардиолог, доктор на медицински науки и професор Јуриј Серебрјански објасни зошто луѓето умираат во раните утрински часови.

- Advertisement -

Според него, смртта во повеќето случаи настанува меѓу четири и пет часот наутро, бидејќи во тоа време доаѓа до природно забавување на активноста на срцето.

„Во овој момент срцевата активност се забавува. И кај пациенти кои страдаат од аритмии, срцеви проблеми, хипертензија, сето тоа се влошува во раните утрински часови.

Кога се случува будењето од длабок сон, се активира симпатичната поделба на автономниот нервен систем. Во овој период, можно е да се доживее застој. Најчесто во ова време се случуваат и случаи на ненадејна смрт кога, се чини, немало знак што би укажал на тоа“, објасни кардиологот.

Статиите на нашиот ПОРТАЛ се исклучиво за ваше информирање ЗА БИЛО КАКОВ ЗДРАВСТВЕН проблем задолжително да се КОНСУЛТИРАТЕ СО ЛЕКАР!

Последни објави

Лекарите останаа без зборови! Излегува дека брчките исчезнуваат засекогаш ако наутро

Лекарите останаа без зборови! Излегува дека брчките исчезнуваат засекогаш ако наутро Веројатно сте слушнале за придобивките од сода бикарбона повеќе од еднаш. Многу е ефикасен во...

Ја видов свекрвата ми стави нешто во чајот и решив незабележано да ги сменам филџаните

Ја видов свекрвата ми стави нешто во чајот и решив незабележано да ги сменам филџаните Руслана отсекогаш знаела дека нејзината свекрва Наталија Александровна не ја...

Го нарекуваат медицински џем затоа што делува како лек: јадете го пред спиење и наутро ќе ги испразните цревата

Го нарекуваат медицински џем затоа што делува како лек: јадете го пред спиење и наутро ќе ги испразните цревата Овој џем кој се приготвува од...

Научниците потврдија: душите не умираат – се враќаат во универзумот. Еве ја потресната приказна за маж кој се вратил од другиот свет!

Научниците потврдија: душите не умираат – се враќаат во универзумот. Еве ја потресната приказна за маж кој се вратил од другиот свет! Списанието Reanimation објави...

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето...Маслото од лаванда уште се нарекува и 'мајка...

Поврзани објави

error: Content is protected !!