КОГА ДА ПИЕТЕ ВИТАМИН Д, НАУТРО ИЛИ НАВЕЧЕР: Лекарите имаат важен совет

- Advertisement -

КОГА ДА ПИЕТЕ ВИТАМИН Д, НАУТРО ИЛИ НАВЕЧЕР: Лекарите имаат важен совет
Витаминот Д ги зајакнува коските, влијае на доброто расположение, но и на здравјето и функционалноста на целиот организам.

Покрај сонцето и исхраната, извор на витамин Д се и суплементите, а многумина се во дилема дали е подобро да се земаат наутро или навечер. Според стручните совети, витаминот Д треба да се зема со оброк бидејќи е растворлив во масти, што значи дека делува поефикасно кога се зема со храна.

Со оглед на тоа што појадокот по правило е оброк со доволно здрави масти, лекарите советуваат дека најдобро е да земате витамин Д наутро.

- Advertisement -

Ако, сепак, сакате да пиете витамин Д навечер, тогаш се препорачува да го земате со, да речеме, некои јаткасти плодови.

Во зимските денови кога има недостаток на сонце особено се препорачува да се зема витамин Д кој освен со суплементи може да се внесува и со одредени намирници.

Храната богата со витамин Д е главно риба и полномасни млечни производи, а потоа говедскиот црн дроб, млекото од соја, јагулата и рибиното масло. За да се извлече максимумот од витаминот Д, потребно е да се комбинира со магнезиум и калциум.

Сепак, не треба да претерувате со овој витамин. Лекарите тврдат дека земањето премногу витамин Д во подолг временски период може да предизвика акумулација на премногу калциум во телото, што може да ги ослаби коските и да ги оштети бубрезите и срцето.

Последни објави

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето...Маслото од лаванда уште се нарекува и 'мајка...

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот.Сувото грозје го зголемува нивото на енергија, го намалува ризикот...

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно.Ако сакате да го заштитите здравјето на коските,...

Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици:Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа

Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа: Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици.Ротквиците се вистински витамински „бомби“....

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките.Студеното...

Поврзани објави

error: Content is protected !!