Кога купувате зелка, задолжително обрнете внимание на ова

- Advertisement -

Кога купувате зелка, задолжително обрнете внимание на ова

Многу луѓе мислат дека темните дамки на зеленчукот можат да кажат дека е одгледуван без хемикалии, но тоа не е така. Темните дамки на листовите од зелка обично укажуваат на присуство на габа. Кога купувате зелка, пред сè, превртете ја и погледнете го нејзиниот кочан, притиснете ја со прстите – да биде бела и цврста.

Исто така, не треба да има слуз, маснотии или течност на него, но треба да биде сув. Здравата зелка има тесни, цврсто спакувани листови кои се крцкави, сочни и добро заоблени, не меки и збрчкани. Иако се мали по големина, зелките не треба да бидат лесни.

- Advertisement -

Како да се избере најдобро зелката?
При изборот на зелка, мора да обрнете внимание на мирисот и изгледот. Зеленчукот треба да мириса токму така – зелка (истото важи и за другиот зеленчук). Надворешните листови на зеленчукот мора да бидат недопрени, неоштетени, со карактеристична форма и боја (бела, зелена или виолетова). Надворешните листови не треба да се сушат, а кај белите и виолетовите сорти треба да „блескаат“ и овие листови.

Последни објави

Пилешките џигери подгответе ги вака и сите ќе ги засакаат, бидејќи стануваат ѕверски вкусни

Пилешките џигери подгответе ги вака и сите ќе ги засакаат, бидејќи стануваат ѕверски вкусни Вкусно јадење, брза подготовка… СОСТОЈКИ: 200 гр пилешки џиегер 200 гр интегрален...

МАЖОТ КОЈ ИЗНЕВЕРУВА СЕКОГАШ ГИ КАЖУВА ОВИЕ 6 РЕЧЕНИЦИ: Вака ќе препознаете прељубник, ОВА НЕСВЕСНО ГО КАЖУВА

МАЖОТ КОЈ ИЗНЕВЕРУВА СЕКОГАШ ГИ КАЖУВА ОВИЕ 6 РЕЧЕНИЦИ: Вака ќе препознаете прељубник, ОВА НЕСВЕСНО ГО КАЖУВА.Ако сте биле измамени во минатото, веројатно сте...

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Внукот донесе богата свршеница во старата КУЌА на баба му

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Внукот донесе богата свршеница во старата КУЌА на баба муДалеку во шумата стоеше стара куќа, речиси трошна. Таму живеела една старица, која...

Ова е најздравата салата – јадете ја барем еднаш неделно

Ова е најздравата салата – јадете ја барем еднаш неделно Правилно избраните производи при подготовка на салата може да го направат ова мезе исклучително корисно....

Помфритот ќе стане крцкав и златен ако ги следите овие 2 златни правила

Помфритот ќе стане крцкав и златен ако ги следите овие 2 златни правила Помфритот кој се служи во угостителските објекти обично има вкусна крцкава кора....

Поврзани објави

error: Content is protected !!