Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

- Advertisement -

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите граѓани сметаат дека „поскапувањето е оправдано, во склад со светската криза“.

Во средината на глобалната инфлација , сè потешко е да се „следат“ цените, кои буквално се менуваат од ден на ден . Ова е искуство и на многу трговци, а еден од работниците од познат синџир на аптеки ни вели дека ниту тие веќе не можат да бидат во чекор со промените.

Она што секако најмногу влијае на буџетите на милиони домаќинства е поскапувањето на основната храна, вклучувајќи леб, житарки, јајца, млеко, јогурт, месо и месни производи. Нашите читатели имаат најмногу негативни реакции за цените на јогуртот и млекото.

- Advertisement -

Во една анкета, неодамна ве прашавме што лично најмногу влијае на вас, односно кое поскапување го нарушува вашиот буџет, а еве како гласавте:

Затоа, огромното мнозинство смета дека тоа е „неоправдано поскапување на сè“. Од друга страна, не толку мал процент од нашите граѓани сметаат дека „поскапувањето е оправдано, во согласност со светската криза“.

Мора да напоменеме и дека добар дел од нашите читатели гласаа за опцијата „поскапувањето на основните прехранбени производи е неоправдано“ (20,19%) , што значи дека сметаат дека други работи и услуги – кои се „подложени на“ луксуз. – може да има повисоки цени (по волја на тој што ги формира цените).

Меѓутоа, кога станува збор за храна и пијалок кои ја сочинуваат основната трпеза во едно просечно домаќинство, не треба да има дилеми и варијации. Исто така, користењето на извори на енергија се класифицира меѓу основните потреби на денешното домаќинство.

Имаше и интересни коментари поврзани со нашата статија за поскапување, а ние издвојуваме неколку:

  • „Самиот збор поскапување ме нервира, а за останатите немам зборови“;
  • „Не е скапо, важно е да имаш сè“;
  • “Огревно дрво!!!”;
  • „Кратко и јасно, сите поскапувања ме нервираат“;
  • „Храната е убедлива, секој ден нова, повисоки цени во супермаркетите и маркетите, можеме да се откажеме од се, но не и од храна!“.

Последни објави

Пилешките џигери подгответе ги вака и сите ќе ги засакаат, бидејќи стануваат ѕверски вкусни

Пилешките џигери подгответе ги вака и сите ќе ги засакаат, бидејќи стануваат ѕверски вкусни Вкусно јадење, брза подготовка… СОСТОЈКИ: 200 гр пилешки џиегер 200 гр интегрален...

МАЖОТ КОЈ ИЗНЕВЕРУВА СЕКОГАШ ГИ КАЖУВА ОВИЕ 6 РЕЧЕНИЦИ: Вака ќе препознаете прељубник, ОВА НЕСВЕСНО ГО КАЖУВА

МАЖОТ КОЈ ИЗНЕВЕРУВА СЕКОГАШ ГИ КАЖУВА ОВИЕ 6 РЕЧЕНИЦИ: Вака ќе препознаете прељубник, ОВА НЕСВЕСНО ГО КАЖУВА.Ако сте биле измамени во минатото, веројатно сте...

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Внукот донесе богата свршеница во старата КУЌА на баба му

ПОУЧНА ПРИКАЗНА: Внукот донесе богата свршеница во старата КУЌА на баба муДалеку во шумата стоеше стара куќа, речиси трошна. Таму живеела една старица, која...

Ова е најздравата салата – јадете ја барем еднаш неделно

Ова е најздравата салата – јадете ја барем еднаш неделно Правилно избраните производи при подготовка на салата може да го направат ова мезе исклучително корисно....

Помфритот ќе стане крцкав и златен ако ги следите овие 2 златни правила

Помфритот ќе стане крцкав и златен ако ги следите овие 2 златни правила Помфритот кој се служи во угостителските објекти обично има вкусна крцкава кора....

Поврзани објави

error: Content is protected !!