Компанијата „Фајзер“ најавува дека до крајот на годината ќе пристигне таблета против коронавирус дознајте како функционира и за кого ќе биде наменетa.

- Advertisement -

Како што е најавено, постои можност, наместо вакцините Pfizer, да се бориме против Covid-19 со апчиња.

Според најавите, „анти-корона“ таблета ќе биде ефикасна против неколку варијации на коронавирусот. Во моментов, компанијата тестира два лека против вирусот, едниот треба да се дава како вакцина, а другиот да се зема орално како пилула.

Точно кога ќе се користи новиот лек за коронавирус, сè уште не е познато. Од компанијата велат дека не можат да го наведат времето бидејќи сè зависи од успешноста на клиничките испитувања и добивањето дозвола за дистрибуција на овој лек.

- Advertisement -

Иако веста за анти-коронавирусната пилула одекна како бомба, „Фајзер“ всушност објави клинички испитувања на овој лек, познат како PF-07321332, уште во март. Таблетата е дизајнирана да спречи вирусот САРС-Ков-2 со помош на инхибитор на протеаза.да се репродуцира во организмот. Инхибитори на протеаза обично се користат за лекување на други патогени, како што се хепатитис Ц и ХИВ.

– Борбата против пандемијата на коронавирусите бара превенција (преку вакцини), но и насочено лекување на оние кои се во контакт со вирусот, вели Микаел Долстен, главен научник во компанијата „Фајзер“.

– Со оглед на тоа како мутира вирусот и колку долго трае глобалната пандемија, се чини дека ќе биде потребно да се има терапевтска опција сега, но и по пандемијата.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави