Која храна го зголемува ризикот од тромбоза?

- Advertisement -

Која храна го зголемува ризикот од тромбоза?

Лошата исхрана може да биде една од можните причини за тромбоза. Овој здравствен проблем се јавува поради формирање на згрутчување на крвта во нозете и бутовите, а потребно е внимание: ако не се лекува навреме, состојбата може да генерира посериозни компликации, како што е емболија. Но, како точно менито игра во оваа приказна? Дали има храна која предизвикува тромбоза? Еве ги советите и објаснувањата на д-р Лусијана Нуваиш . Науката сега знае дека одредени ставки од менито за храна не се сојузници на луѓето кои сакаат да го избегнат проблемот. Од друга страна, храната може да придонесе за лекување на тромбоза.

Еве неколку митови, како и вистини за ова прашање. Свинското месо е една од намирниците кои предизвикуваат тромбоза
Делумно точно. Познато е дека производите со висок степен на конзерванси и масти може да бидат една од причините за тромбоза. Проблемот со свинското месо е што често го консумираме во преработена и конзервирана форма, односно „збогатена“ со овие штетни за организмот компоненти. Од друга страна, не постојат убедливи студии кои го поврзуваат директното консумирање на овој вид на храна со непосредната причина за венска тромбоза. Но, едно е сигурно: консумирањето премногу колбаси е штетно за здравјето; таквата храна има високо ниво на натриум во нивната содржина, што го зголемува ризикот од разни болести

- Advertisement -

Помфритот го зголемува ризикот од тромбоза Делумно точно. Прекумерното консумирање на пржени компири (исто така и чипс) го зголемува ризикот од венска тромбоза. Прекумерното консумирање на таква храна носи поголем ризик за развој на белодробна емболија. Но, во секој случај, потребни се повеќе истражувања за да се докаже директен ефект.

Виното може да го зголеми ризикот од венска тромбоза
Мит. Всушност, умереното консумирање на пијалокот може да помогне да се спречи тоа. Истражувањата покажуваат дека виното може да го намали ризикот од венска тромбоза благодарение на ресвератролот и витаминот К присутни во неговиот состав, кои делуваат како антиинфламаторни и антитромботични агенси во телото. Медитеранската исхрана е во состојба да спречи формирање на згрутчување на крвта
Вистина. Едногодишното следење на пациенти со срцев ризик покажа дека следењето на „медитеранската диета“ како диететски модел може да ги спречи факторите поврзани со тромбозата.

И еве производи кои помагаат во спречување на тромбоза
Сок од грозје Супстанцата ресвератрол содржана во овој напиток има кардиопротективно и антиоксидативно дејство, а со тоа значително го намалува ризикот од згрутчување на крвта. Чаша сок заменува приближно едно големо грозје.

Ленено семе и чиа Бидејќи се заситени со витамин Б-комплекс, помагаат за добра циркулација на крвта. Истовремено, тие се и извори на здрави омега-3 киселини, кои го спречуваат создавањето на згрутчување и таложење на маснотии во крвните садови. Добро е да се консумира по 1 лажица чиа или ленено семе дневно.

ЛукЈа подобрува циркулацијата на крвта, го регулира крвниот притисок и ги ублажува болките во стомакот. Користете лук како зачин во секојдневните јадења.

Лосос, скуша, сардини Овие се риби богати со омега-3. Тие го спречуваат создавањето на згрутчување, како и масни формации во крвните садови, го намалуваат воспалението. Конзумирајте таква риба најмалку 2 пати неделно.

Костени Богати со влакна, витамини и добри масти, костените ја олеснуваат циркулацијата на крвта, помагаат во борбата против ракот, го штитат срцето и го олеснуваат растот на мускулите. Се препорачуваат еден до два костени дневно.

Внимание! Статијата дава само информации, а не медицински совети. Прашајте компетентен медицински специјалист!

Последни објави

spot_img

Поврзани објави