Крај на пролетниот замор со овие БИЛКИ

- Advertisement -

Крај на пролетниот замор со овие БИЛКИ

За многу луѓе, пролетта е поврзана со алергиски симптоми како што се кивање, течење на носот, главоболка, течење на носот, чешање во грлото и иритирани очи. Алергиска реакција се јавува кога имунолошкиот систем на телото реагира преосетливо на полен – супстанца што ја ослободуваат сите дрвја, цвеќиња и плевел. Според лекарите, алергиите обично не можат да се спречат, но алергиските реакции можат.

Сигурно има многу лекови на пазарот кои можат да го блокираат ослободувањето на хистамин од телото и исто така да ги третираат симптомите на сезонската алергија, но многу од нив предизвикуваат и многу несакани ефекти, вклучително и поспаност. Добрата вест е дека постојат и природни лекови кои можат да ви помогнат да се справите со пролетните алергии – без несакани ефекти.

- Advertisement -

1. Куркума Според науката, постои навидум бескрајна листа на здравствени придобивки од куркумата кои го прават овој вкусен зачин ефикасен како и многу фармацевтски производи – ако не и повеќе. Најмоќното активно соединение во куркумата е куркуминот. Студиите врз животни покажуваат дека куркуминот може значително да ги намали и инхибира алергиските реакции.

Друга студија објавена од Американскиот колеџ за алергија, астма и имунологија на 214 луѓе со алергиски ринитис покажа дека оние кои земале куркумин два месеци го олеснуваат кивањето и назалната конгестија и го подобриле протокот на воздух во носот во споредба со оние кои земале плацебо.
2. Лук

Лукот е моќен антивоспалителен агенс и имунолошки стимулант кој содржи кверцетин кој го намалува хистаминот. Кога станува збор за борбата против пролетните алергии, кверцетинот е на врвот на листата на природни соединенија за кои е докажано дека ги подобруваат симптомите. Тоа е затоа што кога добивате пролетни алергии, нивото на хистамин се зголемува кога телото се обидува да се бори со алергените. Истражувањата покажуваат дека лукот не само што ја подобрува функцијата на имунитетот, туку и кверцетинот делува како природен антихистамин.

3. Рузмарин

Во последниве години, истражувањата фрлија светлина врз способноста на рузмаринот да помогне во борбата против симптомите на алергија и да обезбеди олеснување за оние кои страдаат од астма. Според студијата објавена во Журналот за ресторативна медицина, оваа популарна билка содржи розамична киселина, која има и антиинфламаторно и антиоксидантно дејство. Студијата исто така покажа дека киселината од рузмарин е чистач на слободните радикали, може да ги потисне воспалителните реакции на некои бели крвни зрнца, како и алергиските антитела. Со други зборови: киселината од рузмарин треба да помогне во подобрување на сезонските симптоми на алергии.

4. Листови од коприва

Во однос на сезонските алергии, се покажа дека копривата има одлични антиинфламаторни својства. Истражувањата покажуваат дека биоактивните компоненти на копривата всушност можат да инхибираат многу воспалителни процеси. Ова е важно бидејќи предизвикуваат сезонски симптоми на алергија.

Последни објави

Смрт за хемороидите: Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!

Смрт за хемороидите: Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!Супер крем, подготвен лесно и евтино, може да ве спаси од хемороиди, бронхит...

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење Познато е дека јаболковиот оцет помага при слабеењето и топењето на маснотии. Тој е најпознатиот природен лек...

(Видео)Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири

Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири Лесни, а многу вкусни ќофтиња од компир кои не впиваат многу масло. Однадвор се...

„Мојот сопруг ме фотографираше во 1992 година и ми рече дека ќе биде МОЈАТА ПОСЛЕДНА НОЌ“, ужасна приказна ни ги смрзнува срцата секој пат,...

Една приказна објавена на Фејсбук повторно и повторно служи како предупредување за насилство врз жените. Секој пат кога ги читаме овие зборови срцето ни...

На жената и зуело нешто под креветот, па откри дека нешто ЛАЗЕ под неа: Се појави невидена драма поради змија (ВИДЕО)

Звучи како сценарио за хорор филм Замислете како спиете на омилениот кауч и се будите со чувство како да не сте сами. Како некој да...

Поврзани објави

error: Content is protected !!