Лекарите останаа без зборови! Излегува дека брчките исчезнуваат засекогаш ако наутро

- Advertisement -

Лекарите останаа без зборови! Излегува дека брчките исчезнуваат засекогаш ако наутро

Веројатно сте слушнале за придобивките од сода бикарбона повеќе од еднаш.

Многу е ефикасен во домаќинството, чистењето, готвењето и негата на телото. Овој производ е една од најдобрите состојки за правење маска за лице.
Со други зборови, сода бикарбона може повторно да ни помогне! Сега засекогаш ќе заборавите на темните кругови под очите поради недостаток на сон, замор и стрес.

- Advertisement -

Ќе се ослободи и од ќесичките од очите, мозолчињата и митесерите.
Еве како да ја подготвите оваа прекрасна маска за лице:

  • Состојки:
  • 2 лажици. сода бикарбона
  • 2 капки масло од чајно дрво
  • Исцедете половина лимон

Начин на готвење:
Измешајте ги сите состојки додека не добиете мазна кремаста смеса.

Апликација:
Нанесете ја маската на лицето и оставете ја 3 минути, по една недела повторете ја постапката и оставете ја маската 10 минути. Потоа исплакнете со вода.
Ако имате чувствителна кожа, додадете мала количина на вода во смесата.

Зошто функционира?

Сода бикарбоната добро ја ексфолира кожата и ги елиминира мртвите клетки, а исто така ја измива и целата нечистотија насобрана на лицето.
Маслото од чајно дрво е исклучително корисно, особено за акни и мозолчиња.
Сокот од лимон ја намалува појавата на акни и старечки дамки од изложување на сонце.

Ќе бидете изненадени од резултатот. Не заборавајте да ги споделите овие важни информации со вашите пријатели и семејството.

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави