Лек од Библијата стар 3000 години кој го обновува имунитетот и прочистува од токсини

- Advertisement -

Маслиновиот лист има многу лековити својства. Олеуропеинот е најактивното соединение во лисјата на маслиновото масло кое има докажан терапевтски ефект. Маслиновото дрво се споменува повеќе од илјада пати во Библијата.

Иако денес најпопуларниот плод на тоа дрво е самата маслинка, многумина не знаат дека маслиновото дрво има екстремно лековити лисја кои кријат бројни лековити својства, а најважното соединение во маслиновиот лист е олеуропеинот, кој има исклучително силно антибактериско дејство.

Маслиновиот лист го подобрува здравјето кај голем број болести предизвикани од микроби. Исто така, помага при грип, менингитис, хепатитис Б, пневмонија, гонореја и херпес.

- Advertisement -

Помага при постхируршки интервенции, како и инфекции на уринарниот тракт. Маслиновите лисја спречуваат габични инфекции. Употребата на чај од маслинови лисја може да помогне во лекувањето на пневмонија, гонореја, туберкулоза, грип, менингитис, хепатитис Б, херпес, хроничен замор, атеросклероза, менингитис, ботулизам, маларија, чир на желудник, дифтерија и инфекции на уринарниот тракт.

Редовното консумирање на маслинови лисја помага да се зајакне целокупниот имунитет, но исто така служи и за обновување на енергијата во организмот, на пример по хемотерапија.

Маслиновите лисја се исклучително лековити затоа што имаат антивирусно, антипаразитско, антибактериско и антифугално дејство преку кое е можно целосно да се надминат голем број на болести.

Рецепт за чај: Во чаша со 200 – 250 мл вода, додајте 15 – 20 суви маслинови лисја. Ставете ги лисјата во зовриена вода и варете ги уште 2-3 минути. Оставете ги листовите во водата да отстојат уште 10 минути, а потоа процедете го чајот.

Може да го пиете топол или ладен во комбинација со мед, неколку капки лимонов сок или без ништо. Чајот треба да се пие секој ден за да се почувствуваат подобрувања за разни болести.

Препорачливо е да се пие чај превентивно со цел да се излечите претходно споменатите болести. Чајните лисја најдобро се берат на пролет кога лисјата се млади, темелно се мијат и се сушат на собна температура. Лисјата е потребно да се чуваат во затворен херметички сад на темно и суво место.

Индиски лек стар 5000 години – прочистете го телото од т оксини на неверојатен начин

Телото има само два начина да се ослободи од ток сините, едниот преку дебелото црево, а другиот преку плунковните жлезди. Пред 5.000 години, античките индиски списи опишаа метод на плакнење со растително масло во устата, и овој рецепт се покажал како многу ефикасен повеќепати.

Потребно ви е ладно цедено масло, сончогледово, маслиново или масло од сусам. Потребно е само да го чувате во устата 15 – 20 минути, а потоа треба да се исплука и да се исплакне устата со вода или чај.

Овој метод треба да се применува трипати дневно. Првиот пат се применува наутро на празен стомак, а следните двапати пред оброк. За време на чувањето на растителното масло во устата, се зголемува циркулацијата на плунковните жлезди, кои потоа се ослободуваат од т оксичните материи и важно е да се повтори дека маслото мора да се исплука по плакнењето во устата. Текстот за НМД.мк го напиша Мартина Христовска

Последни објави

spot_img

Поврзани објави