Лечи сè: Велат дека овој зеленчук е НАЈЗДРАВ во светот

- Advertisement -

Скоро нема витамини или минерали кои не се содржани во поголема или помала мера во овој зеленчук.

Блитвата е темно зелен лиснат зеленчук од семејството на дуња, која вклучува цвекло и спанаќ. Потекнува од Медитеранот, а денес е чест гостин во градините ширум светот.

Блитвата е високо ценета уште од античко време, за што сведочат и пишувањата на Аристотел од 4 век п.н.е. Дури и во времето на античките Грци и Римјани, нејзините лековити сили биле препознаени и се сметало за чудесно растение.

- Advertisement -

Блитвата во нејзините лисја крие многу хранливи материи, па затоа се смета за навистина моќна храна. Скоро нема витамини или минерали кои не се содржани во поголема или помала мера во овој зеленчук.

Според експертите, околу 13 различни антиоксиданти се присутни во блитвата, од кои се издвојуваат алфа и бета-каротен, лутеин, зеаксантин и холин.

Тој е еден од најздравите видови на лиснат зеленчук, нема голема енергетска вредност, но има одлична комбинација на витамини и минерали, фитонутриенти и диетални влакна.

Тој е многу корисен за зголемување на имунитетот, а исто така е добар диуретик.

Карактеристични состојки на блитвата се лутеин и зеаксантин, кои честопати се нарекуваат „витамини за очите“. Во прилог на зачувување на видот, лутеинот обезбедува заштита на кожата од УВ зраци. Анализите покажаа дека лицето содржи највисоки концентрации на лутеин во однос на целото тело, бидејќи е и најизложено на сонце.

Блитвата обезбедува хранливи материи кои можат да го регулираат високиот крвен притисок и имаат корисен ефект врз кардиоваскуларниот систем, ги намалуваат штетните ефекти на слободните радикали врз многу органи во телото и имаат антиинфламаторно дејство, ги ублажуваат грчевите во мускулите и мигрена.

Блитвата има висока содржина на витамин Ц и бета-каротен и изобилство на минерални соли. Исто така, блитвата содржи големи количини на витамини Б1, Б2, како и калиум, магнезиум, манган, железо, калциум и други важни состојки.

Исто така, има завидна количина јаглехидрати, протеини, целулоза и растителни масла. Влакната од целулоза се важни затоа што ги врзуваат вишокот вода и токсичните состојки. Јаглехидратите се важни за мозокот и нервниот систем. Се верува дека редовната потрошувачка може да го намали ризикот од Алцхајмерова болест.

Покрај тоа, ја подобрува крвта, ги зајакнува коските и ја штити целата мукозна мембрана на телото. Со конзумирање блитва, во организмот се внесуваат значителни количини на витамин К, што го спречува дејството на клетките кои ги уништуваат коските, а со тоа се намалува и ризикот од остеопороза. Витаминот К се претвора во варење во форма на витамин кој го активира главниот протеин во коскитe.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави