Лимонот е богат со мноштво важни соединенија – еве на кои лица особено им се препорачува

- Advertisement -

Лимонот е оптимален извор на витамин Ц, кој е важен за производство на колаген и помага во апсорпција на железото од растителната храна.

Доволниот внес на витамин Ц спречува создавање на жолчни камења, ефикасно се бори против настинките и поттикнува регенерација на коските.

Ова се само дел од најважните соединенија кои ги содржи овој плод:

- Advertisement -

Лимонска киселина
Лимонската киселина која е присутна во лимоновиот сок не ја намалува pH вредноста, туку ја зголемува (алкализира). Со зголемување на pH вредноста на урината, лимонската киселина помага во растворање на камењата во бубрезите и во отстранување на амонијакот од телото – производ на метаболизмот на протеини.

Д-лимонен
Д-лимоненот е соединение присутно во кората на лимонот кое ги ублажува воспаленијата во организмот и го нормализира шеќерот во крвта. Ова соединение е корисно за респираторни патологии, па затоа е неопходно за луѓе со оштетени бели дробови (после прележана пневмонија со астма) и кај пушачи.

Ериоцитрин
Ериоцитрин е антиоксидант кој се наоѓа во лимоновиот сок и кората. Ериоцитринот во комбинација со други активни супстанции покажал ефект врз намалување на воспаленијата, оксидативниот стрес и оптимизирање на нивото на шеќер во крвта. Ериоцитринот поттикнува оксидација на масни киселини и ја нормализира чувствителноста на хормонот инсулин. Оваа супстанција ја активира биогенезата на клеточните митохондрии.

Хесперидин
Го намалува оксидативниот стрес и воспаленијата и го нормализира васкуларното здравје. Хесперидинот ја намалува веројатноста за макуларна дегенерација (дегенерација на мрежницата кај постарите лица). Го намалува ефектот на галактоза, шеќер сличен на глукозата кој се наоѓа во млечните производи.

Диосмин
Диосминот ја подобрува состојбата на крвните садови, а во комбинација со хесперидин, тој е ефикасен кај проширени вени и терапија на хемороиди.

Нобелетин
Нобелетинот кој е присутен во лимоновата кора е потенцијален геропротектор.

  • Еве на кои лица особено им се препорачува редовно конcyмирање на лимон:
  • пушачи
  • лица кои се на диета
  • лица кои патат од респираторни проблеми
  • дијабетичари
  • лица кои страдаат од гихт
  •  лица со бавен метаболиза
  •  за љубителите на слатки и млечни производи
  • лица кои патат од варикозни вени
  •  лица постари од 60 години

Кората од лимон е најздравиот дел од лимонот, затоа нутриционистите препорачуваат и нејзина консумација. Пред консумирање на лимон, тој треба добро да се измие или да се остави да отстои во вода во која ќе растворите сода бикарбона.

Последни објави

Утре е тежок празник „Свети Тома седи дома“ – никако не го правете ова

Православните верници утре го прославуваат светиот апостол Тома. Тој во народот е познат како Томинден, сеќавање на светиот Тома, еден од дванаесетте апостоли кој...

Со овој традиционален лек ќе се ослободите од кашлицата за еден ден!

Со овој традиционален лек ќе се ослободите од кашлицата за еден ден! Во случај на досадна и досадна кашлица, можете да ја направите ова и...

Зачин што секој го има дома е лек за многу болести

Овој зачин сите го имаме дома, тој е лек за многу болести. Сушениот бибер се користи долго време поради вкусот и неговото лековито својство. Како...

1 капка од оваа супстанција за домаќинство и маснотиите од рерната ќе бидат во минатото

1 капка од оваа супстанција за домаќинство и маснотиите од рерната ќе бидат во минатото. Совршената чистота не е секогаш присутна во домовите на луѓето....

Направете ги овие 5 работи со клима уред ако сакате НИСКИ сметки

Во зима, една од работите за кои постојано размислуваме се сметките за електрична енергија. Во овој период од годината, тие скокаат драстично и тоа...

Поврзани објави

error: Content is protected !!