Луѓето од оваа крвна група имаат најголем ризик од тромбоза

- Advertisement -

Луѓето од оваа крвна група имаат најголем ризик од тромбоза

Носителите на одредена крвна група се карактеризираат со зголемена тенденција за тромбоза. Ова го споделува патологот д-р Олег Абакумов. Тој ги посочи факторите кои ја одредуваат подложноста на една личност на тромбоза. „Според неодамнешните студии, сопствениците на втората и третата крвна група се склони кон тромбоза“, вели експертот.

Абакумов појасни дека кај луѓето со горните крвни групи ризикот од згрутчување на крвта се зголемува за 30%. Од своја страна, луѓето чии вени носат крв од првата група покажуваат најмала склоност кон тромбоза. Терапевтот додаде дека згрутчувањето на крвта се формира во крвните садови поради повреди, операции, одредени болести и дебелина. Најголемата опасност поврзана со нив се должи на нивната способност да навлезат во крвотокот и да предизвикаат емболија, односно блокирање на артериите. Последиците од оваа блокада може да бидат, на пример, срцев или мозочен удар, белодробна емболија – ова се потенцијално фатални состојби.

- Advertisement -

„За да го проверите ризикот од тромбоза, можете да направите тест на крвта за да го барате маркерот Д-димер. Доколку се покаже дека неговата вредност е зголемена, тогаш добро е да се проучат нивоата на хомоцистеин и да се побара лекарска помош“, заклучува д-р Абакумов.

Важно: Статијата е само за информативни цели и не може да ја замени консултацијата со лекар!

Последни објави

ПОДГОТВЕТЕ ЈА ЗИМАТА НАВРЕМЕ – НАЈБРЗ РЕЦЕПТ ЗА Кисела ЗЕЛКА: Тајната е една состојка, без цедење и за само 48 часа

ПОДГОТВЕТЕ ЈА ЗИМАТА НАВРЕМЕ - НАЈБРЗ РЕЦЕПТ ЗА Кисела ЗЕЛКА: Тајната е една состојка, без цедење и за само 48 часа Ако сакавте кисела зелка,...

НАШОЛ ЃАВОЛСКА КУТИЈА И ГО ИГНОРИРАЛ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА НЕА: СЛЕДЕЛА СЦЕНА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ (ВИДЕО)

НАШОЛ ЃАВОЛСКА КУТИЈА И ГО ИГНОРИРАЛ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА НЕА: СЛЕДЕЛА СЦЕНА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ (ВИДЕО)Тиктокер снимил застрашувачки предмет што го нашол во стара...

Ставете сребрен накит во водата КАДЕ СЕ ВАРЕЛ КОМПИРОТ: Што ќе се случи по 30 минути ќе ве остави без зборови

Ставете сребрен накит во водата КАДЕ СЕ ВАРЕЛ КОМПИРОТ: Што ќе се случи по 30 минути ќе ве остави без зборови Водата што останува од...

Готвачите не ставаат риба во брашно, туку ја матат и ја валкаат во ова јадење: маслото никој не го прска, а вкусот е 10...

Наместо брашно – Извалкајте ја рибата во ова и ќе биде деликатес кој не лепиГотвачите не ставаат риба во брашно, туку ја матат и...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО НА ОРХИДЕТА САКА ПОВЕЌЕ ОД ВОДА? Додадете го ова во почвата и ќе бидете наградени со бујни цветови: за гарантирано повторно...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО НА ОРХИДЕТА САКА ПОВЕЌЕ ОД ВОДА? Додадете го ова во почвата и ќе бидете наградени со бујни цветови: за гарантирано повторно...

Поврзани објави

error: Content is protected !!