ЛEKOT КОЈ ГО „3AПАЛИ“ ИНТЕРНЕТОТ: Златно млеко – напиток кој ќе ви го промени животот

- Advertisement -

Дознајте зошто златното-млеко, или напитокот кој ќе ви го промени животот стана хит на интернет, но и потрудете се да го споделите со вашите пријатели бидејќи незнаете на кого би му затребал ваков напиток.

Главната состојка со која се прави овој рецепт, таканареченото Златно Млеко е кукурмата. Кукурмата е билка од семесјтвото на ѓумбирот, поточно Zingiberaceae, а која може да се најде во природна форма во земјите на Азија.

Индискиот шафран, како уште се нарекува кукурмата, се добива од коренот на билката Curcuma longa, која во својата темнокафена кора чува месо со интензивно портокалова боја.

- Advertisement -

Бидејќи е дел од семејството на ѓумбирот, оваа билка е високо ароматична, лут, благ но и горк, смолест вкус. Содржи активни состојки кои имаат терапевтски карактеристики за преку 150 заболувања: кукурмата е антивоспалителен лек, анелгетик, антисептик, го засилува имунитетот, има својство на детоксикатор, го регулира метаболизмот, ја контролира телесната тежина, ја подобрува меморијата, ги намалува триглицеридите и го регулира крвниот притисок.

Сепак неговата златна вредност е тоа што е и АНТИКАНЦЕРОГЕН што е и научно докажано! Искористете ја кукурмата и пијте од златното млеко секој пат пред да одлучите да одморите.

Кукурмата во прав може да се најде во билните аптеки во текот на целата година. Ќе ја препознаете по тоа што личи на кари, и по нејзината боја, а откако ќе ја купите треба да ја чувате во темна стаклена тегла.

Рецептот за припрема на Златно Млеко
1/8 лажичка кукурма,1 шоља млеко,2 лажички бадемово масло,Мед и Цимет

За да го припремите овој рецепт треба да ги следите следните постапки:
Проварете го млекото и додајте ја кукурмата и продолжете да варите на тивок оган 3 до 5 минути
Кога млекото ќе се олади додадете го циметот и медот како и бадемовото масло и конзумирајте додека е свежо припремено

На здравје!

Последни објави

spot_img

Поврзани објави