Маж кој живеел 110 години практикувал една работа во врска со здравјето – неговата ќерка го потврдила тоа

- Advertisement -

Маж кој живеел 110 години практикувал една работа во врска со здравјето – неговата ќерка го потврдила тоаЕкспертите откриле кај кои здравствени проблеми оваа навика може да помогне.

Доколку нечии препораки сакаме да ги слушнеме тогаш тоа сигурно се оние совети од стогодишниците. Додека денес слушаме дека за здравјето се неопходни здравата исхрана и физичката активност, безброј пати сме слушнале од постарите – секое утро по една ракија.

Меѓутоа, дали во тоа има вистина? Не е необично некои луѓе по напорен ден да се опуштат со чашка алкохол, но постојат примери во кои се наведува дека алкохолните пијалаци им помагаат на луѓето во поодминати години.

- Advertisement -

Марк Бехрендс живеел 110 години, а како што се наведува, една негова навика била пресудна.

Имено, Марк секој ден пиел по една лименка пиво, а Луис Бесингер ќерката на Марк, тоа го потврдила.

Според нејзините зборови, Марк постојано истакнувал дека живее толку многу поради тоа што секој ден точно во 15 часот пие по едно пиво.

Според магазинот „American Journal of Medicinal Sciences“ пивото содржи повеќе протеини и витамин Б од виното.

Пивото има еднаква количина на антиоксиданти како и виното, но специфичните антиоксиданти се различни поради тоа што јачменот и хмељот кои се користат во произведувањето на пивото содржат различни видови флавоноиди во споредба со црвеното вино.

Умереното пиење пиво исто така е поврзано со намален ризик од кардиоваскуларни болести и вкупната смртност.

Истражувањето покажало дека пивото дава значајна заштита од стресот. Исто така може да се спречат и проблеми со гојазност и дијабетес тип 2.

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!