МАКЕДОНЦИТЕ НЕМАЛЕ ПОИМ ДЕКА ОВОЈ СПЕЦИЈАЛТАТ Е НАЈЗДРАВИОТ ПОЈАДОК НА СВЕТОТ: Топи КИЛОГРАМИ како од шега!

- Advertisement -

МАКЕДОНЦИТЕ НЕМАЛЕ ПОИМ ДЕКА ОВОЈ СПЕЦИЈАЛТАТ Е НАЈЗДРАВИОТ ПОЈАДОК НА СВЕТОТ: Топи КИЛОГРАМИ како од шега!
Исклучително здраво јадење кое ја поттикнува работата на цревата и го забрзува метаболизмот

Качамак или палента содржи доволно минерали, хранливи материи и витамини кои му се неопходни на нашиот организам. Палентата е одлична за ослободување од вишокот килограми, бидејќи влијае и на добро и здраво варење.

Пченкарното брашно содржи голем број на хранливи материи. Ова брашно е одличен извор на фолати, витамини Б6, К и Е, пантотенска киселина, тиамин, рибофлавин и ниацин. Исто така, може да се пофали со висока содржина на фосфор, магнезиум, цинк, калиум, бакар, селен и манган.

- Advertisement -

100 гр палента содржи околу 380 калории . Во својот состав содржи само природни материи, така што неговите јаглехидрати и липиди се позитивни за човечкото тело.

  • Придобивки од палента или качамак:
  • го забрзува метаболизмот,
  • го зајакнува имунитетот кај децата,
  • ја спречува дебелината.
  • 4-дневна диета со палента:

понеделник

Појадок: 100 гр палента, шолја јогурт со малку маснотии и една краставица Ручек: 100 гр палента, 50 гр младо сирење и еден домат Вечера: 100 гр палента, шолја кефир

вторник

Појадок: 200 гр палента, шолја јогурт со малку маснотии и една краставица Ручек: 200 гр палента, 50 гр младо сирење и еден домат Вечера: 100 гр палента, шолја кефир

среда

Појадок: 200 гр палента, шолја јогурт со малку маснотии и една краставица Ручек: 200 гр палента, 50 гр младо сирење и еден домат Вечера: 200 гр палента, шолја кефир

четврток

Појадок: 200 гр палента, шолја јогурт со малку маснотии и една краставица Ручек: 300 гр палента, 50 гр урда и еден домат Вечера: 200 гр палента, шолја кефир

Како правилно да се подготви палентата:

Додадете ја палентата во посолената вода што зоврие, брзо измешајте да не се згрутчи, а потоа можете да ги измешате свежо изматените јајца.

Кога палентата е готова, додајте две лажички лесно напечен сусам.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави