МЕКА КАКО ДУША – Направете ПОГАЧА по рецепт од кујната на баба, ништо поедноставно, и ништо ПОВКУСНО (ВИДЕО)

- Advertisement -

МЕКА КАКО ДУША – Направете ПОГАЧА по рецепт од кујната на баба, ништо поедноставно, и ништо ПОВКУСНО (ВИДЕО)Празниците доаѓаат. Добрата маса значи дека имате и убав леб или слатки на неа. Затоа ви препорачуваме рецепт за погача по рецепт од баба кујна.

Денеска ви претставуваме рецепт за погача од кујната на вашата баба, која е толку мека и вкусна што ќе ве воодушеви.

Неопходно е:

- Advertisement -
  • 30 гр свеж квасец
  • 1 лажичка шеќер
  • 50 мл масло
  • 200 мл јогурт
  • 100 мл млеко
  • 2 јајца
  • 1 жолчка од јајце
  • 700 грама брашно
  • сол
  • мала коцка путер

Подготовка:

Квасецот издробете го, додадете малку топла вода и шеќер и оставете го да нарасне. Во сад се матат јајцата, се додава квасецот, маслото, млекото, брашното од јогурт и солта. Замесете мазно тесто и оставете го на топло место 30 минути.

Расукајте на набрашнета маса и оставете го помалиот, другиот поголем дел, развлечете круг, премачкајте тенко со путер и исечете ги на триаголници 16 триаголници. Секој од нив се витка во ролат, така што едната страна е рамна.

Покријте го плехот со хартија за печење и ставете ги лепчињата во кругот на тавчето за рамниот дел да стигне до работ. Ставете круг во средината и прекрстете го со ленти или мрежа со помош на валјак. Се остава покриено да одмори 15 минути, па се премачкува со жолчка и малку млеко. Посипете со сусам и печете на 200 степени 50 минути.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави