Мене овој природен лек ми помогна да го намалам шеќерот во крвта – праз со корен во газирана вода

- Advertisement -

Рецептот и своето искуство со овој природен лек го објави нашата драга членка Бранка Јаков во групата НМД рецепти.

Таа вели дека лично го испробала овој напиток и дека многу и помогнал. Многу сме благодарни за споделениот рецепт, но и за снименото видео во кое може да се види постапката и објаснувањето. Се надеваме дека на многумина ќе им биде од помош ова искуство на нашата драга Бранка.

“Еве и од мене нешто домашно од мојата бавча, а со него и рецепт со видео со подготвка на лек за луѓето што имаат покачен шеќер во крвта. Јас го испробав и многу ми помогна. Поздрав од градот на оризот, градот Кочани и Општина Чешиново-Облешово”- срдечно, Бранка Јаков.

- Advertisement -

ПОТРЕБНИ СОСТОЈКИ:

1 тенок постар праз, свеж со корења и 1,5-2 литри газирана/минерална вода

ПОСТАПКА:

Се корне еден страк праз и убаво се истресува од земјата. Коренот треба да се сочуван, свеж и неоштетен. Се мие долго време под млаз ладна вода, сè додека од него да се испере и најмалата нечистотија.

Исто така се мијат убаво и листовите и секој превој каде што би можело да се задржи земја или нечистотија. Од листовите се потсекуваат само врвовите кои најчесто се засушени. Ако празот е многу долг се сече на два или три делови за да го собере во шише од 2 литри. Шишето исто така, претходно треба да е добро измиено.

Делот со корењата (брадичката), средишниот бел дел од стракот и околу 5 см од зелениот дел треба да биде во едно парче. Потоа шишето се дополнува со газирана вода и се затвора со капачето.

Шишето се протресува и се остава на ладно 24 часа. Во меѓувреме 5-6 пати шишето треба да се протресе за да може водата да ферментира.

Најдобро би било ова да се приготви наутро, за да може со пиење да се отпочне од следното утро. Нема определена доза, може да се пие целата течност наместо вода во текот на денот.

Оваа една доза е доволна за 24 часа. За следниот ден се приготвува нова доза, а целата терапија трае еден месец. После еден месец се прави пауза од 7 дена, се проверува шеќерот во крвта, па доколку имате потреба се повторува уште еднаш. Празот не се фрла, се јаде како салата.

Фото и рецепт на Бранка Јаков./nmd.mk

Последни објави

Исчистете го организмот со оваа лековита смеса од кефир и брашно од хељда

Чистењето на организмот треба да го спроведувате најмалку еднаш во шест месеци, односно два пати годишно, бидејќи наталожените токсини можат да доведат до различни...

Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден

Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден Мешавината од лен и вода помага...

Ослободете Го Вашето Тело Од Собраните Токсини, Исфрлете Го Песокот И Камењата Од Бубрезите

За подготовка на овој напиток ви се потребни само 2 состојки. Истражувањето покажало дека секоја 20-та личност пати од камен во бубрегот. Кога поминува низ...

Што се случува ако пиеме вода со јачмен секој ден?

Неговиот дневен внес ќе помогне да се одржи балансот на водата и да го засити организмот со витамини. Сите сме свесни дека треба да пиеме...

Вашиот јазик може да ви укаже дека страдате од подмолно заболување

Еден од најсигурните и антички методи за дијагностицирање на разни болести беше јазикот - неговата боја и чувствителност на различна храна и пијалоци. Тоа...

Поврзани објави

error: Content is protected !!