Мислел дека е Бог, дека никој ништо не му може: Купувал жени, спиел со сестри, а потоа животот му наплатил за се!

- Advertisement -

Аристотел Оназис немал ништо, а потоа стекнал сè, и таму згрешил бидејќи во моментот мислел дека тој е самиот БОГ.

Бродовиот магнат Аристотел Оназис ја изгради својата огромна империја со решителност, лукавство, измама и необичен дух повеќе од четири децении. Неговата приказна за деловен успех е во целосна спротивност со неговиот приватен живот, кој се одвиваше во стилот на грчка трагедија.

Неговото речиси неизмерно богатство, врската со оперската дива Марија Калас и неговата одлука да се омажи за Жаклин Кенеди го направија една од најинтригантните личности во светот.

- Advertisement -

Роден е во 1906 година во Измир во грчко семејство од средна класа кое изгубило се по протерувањето на Грците од Турција во 1922 година. Веќе следната година, Аристотел замина за Аргентина каде и покрај финансиските тешкотии, успеа да го оживее семејниот бизнис за преработка на тутун. Се испроба на различни работи, но првиот милион го заработи во бизнисот со бродови и танкери. Тој често е обвинет за измама на Соединетите Американски Држави.

Тој го кршеше законот според кој сите бродови под американско знаме треба да бидат во сопственост на американски државјани. Платил казна од седум милиони, по што ја основал „Олимпик Ервејс“.

Оназис можеше да види далеку во иднината, што се одрази во неговиот неверојатен успех. Неговата деловна империја се состоеше од флота танкери со нафта, авиокомпанијата „Олимпик ервејс“, долга листа на најлуксузните имоти од Њујорк до Париз, островот Скорпија и во тоа време најлуксузната приватна јахта во светот, која тој ја нарече откако неговата ќерка Кристина ги угости и ги забавуваше најбогатите на јахтата и најпознатите луѓе на нивното време, меѓу другите, Винстон Черчил, Јосип Броз Тито, Рудолф Нуреев, Грета Гарбо, Елизабет Тејлор…

Во декември 1946 година, Оназис се оженил со Атина Ливанос, ќерката на големиот бродоградител Ставрос Ливанос, и со неа имал две деца: син Александар и ќерка Кристина. Причината за овој брак не била љубовта, туку чувството за бизнис на Оназис. Со оваа врска тој обезбеди пристап до кругот на врвни сопственици на бродови, кои со сомнеж и сомнеж го прифатија него, дојденец. По разводот, Атина се омажи за вдовецот на нејзината сестра и деловен ривал на Оназис, Ставрос Ниаркос.

Кога Оназис и Марија Калас првпат се сретнаа на бал во Венеција, и двајцата беа во брак. Марија со триесет години постариот патрон и менаџер Џовани Батиста Менегини, Аристотел со Атина Ливанос. Калас не доживеа голема страст со сопругот. Оназис отсекогаш бил мачо, човек кој ја задржал оваа репутација за себе и за својата моќ и во јавноста. Веќе на првата средба меѓу нив се запали пожар. На 33-годишна возраст, Марија Калас беше во зенитот на славата, критичарите напишаа пофалби за божицата со уникатен глас. На крстарењето по „Кристина“ се роди голема љубов.

Кога патувањето завршило, Марија го молела својот сопруг за развод: „ Сакам да останам со Арист и јавно го обвини Оназис за распадот на неговиот брак Марија пет или десет милиони? Сепак, Аристотел Оназис не размислуваше за развод, тој ги сакаше и двајцата, љубовник и жена. И по разводот со Атина, тој сè уште не и понуди на Марија брак. Кога во 1960 година му соопштила дека е бремена, тој грубо реагирал: „Веќе имам две деца“. Зошто уште еден?“ Синот кој дојде на свет почина неколку часа по раѓањето. Од овој удар не закрепна долго време, а можеби и никогаш.

МАЈКА МАЧЕНА, ЉУБОВНИЦА ФИЗИЧКИ ЗЛОТУПРЕВАНА И ДРОГИРАНА: Во животот на Марија Калас, трагедиите само не престануваа.
Врската со Оназис, душевната болка што ја придружуваше оваа бурна љубов, влијаеше и на нејзината кариера. Марија Калас сè повеќе посегнуваше по лекови за смирување и апчиња за спиење. Кога, на крајот на краиштата, почна да се пишува и зборува за аферата на Оназис со Ли Раџивил, сестрата на Џеки Кенеди, Марија сакаше да си го одземе животот. Оназис ја нашол во нејзиниот стан во Париз. Иако навистина никогаш не се разделил со неа, никогаш не пропуштал прилика да ја повреди. Често велеше: „ Имај на ум, љубов моја, дека не си моја жена, ниту домаќинка во куќата“. Ти си само гостин“.

Во 1964 година, Оназис го направи своето прво јавно појавување со Џеки Кенеди, а Марија Калас умира од љубомора. Тие се венчале во 1968 година на инсистирање на Џеки бидејќи таа не сакала да ги засрами своите деца. Четири месеци претходно, Роберт Кенеди, братот на нејзиниот покоен сопруг, беше убиен во Лос Анџелес. Тогаш Џеки одлучи дека е подобро да ги напушти САД со децата. Бракот со Оназис имал смисла, тој и ги дал парите и моќта што и биле потребни во тој момент. Сепак, Оназис набрзо побарал развод, кој не можел да го добие поради недостиг на основа според грчките закони. Во тој период често се обидувал да се види со Марија. Веќе во 1969 година, една година по бракот со Џеки, неговите посети во куќата на Марија стануваат се почести. Во една прилика, јавно, во ноќниот клуб „Максим“, Оназис гласно извика: „ Колку е добро да ги почувствувам повторно дебелите колкови на Марија. Дома ме хранат со коски“. Кон крајот на нивниот брак, Џеки се преселила во Њујорк, каде што останала до нејзината смрт.

Злобната судбина го следела семејството

Навистина голема трагедија го снајде семејството Оназис. Александар Оназис, синот на Аристотел загина во авионска несреќа. Ова ја претепа неговата прва сопруга Атина која почина набрзо потоа. Оназис создаде добротворна фондација во чест на својот син. Неговата ќерка Кристина имаше важна функција во деловната империја и фондацијата Оназис, со што докажа дека е достоен наследник. За жал, приватно не и цветаа рози. Се омажила четири пати, се разведувала уште побрзо. Како и да е, таа во голема мера управуваше со милијарди кога имаше ќерка наречена по нејзината баба Атина, со нејзиниот четврти избраник, францускиот заводник Тери Расел. Но, среќата и овој пат не успеа. Тери се интересирал за милиони повеќе од нивниот сопственик, штом ја видел убавата Швеѓанка Габи Ландхаџ и парите го изгубиле сјајот, а Кристина повторно останала зад себе. Конечно, на 18 ноември 1988 година, таа беше пронајдена мртва, гола и напуштена од сите, во хотелот во Буенос Аирес каде нејзиниот татко некогаш ги заработил своите први милион долари, осомничени дека се предозирал.

Крај на морскиот крал

По смртта на неговиот син Александар, повеќекратниот гемиџија почнал се повеќе да се разболува. Многумина подоцна тврдеа дека Аристотел навистина умрел на истиот ден кога неговиот син Александар. Сè што дотогаш изградил и создал не му значел ништо по смртта на неговиот син. Во 1975 година, тој мораше да се лекува од пневмонија. Кога почувствува дека е близу крајот, ѝ се јави на Марија: „Таа треба да дојде, сопругата треба да дојде, блиските пријатели велат дека Марија Калас лежела будна во неговиот болен кревет цела ноќ. „Те сакав. Не секогаш добро колку што можев“, наводно и рекол. На петнаесетти мај 1975 година, умре кралот на бродовите. Неговата ќерка Кристина наследила половина од неговото богатство. Другата половина отиде во фондацијата Оназис, која ја основа во чест на неговиот син Александар. Џеки Кенеди добила дел од наследството во недвижен имот во износ од 23 милиони долари.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави