Младите на удар на делта сојот – се разиваат тешка клиничка слика

- Advertisement -

32-ца починати кои се највисок црн биланс во четвртиот бран го отвори прашањето која е причината за високата смртност.

Во инфективната клиника има 156 хоспитилизарни. Споре директорката Стевановиќ високиот број на новозаразени над илјад дневно ја зголемува и боројката на починати. Во голем дел тоа се луѓе кои имале претходни заболувања, возраста, но кај одреден број на луѓе кои починале самата болест создала тешка клиничка слика прогресирала или доцна доѓаат. Делта сојот е многу потежок, побрзо се шири и во самата симптологија е тешка.

Дневно на клиниката има и до 130 прегледи. Најголем дел се невакцинирани, но има инфицирани кои се со лесна клиничка слика, а се вакцинирани со две дози. Во болницата има хоспитализирани и вакцинирани граѓани. Хоспитализираните се со тешки други заболувања, а ковидот е второстепен. Двајцата починати вакцинирани граѓани на Инфективна биле многу возрасни луѓе со претходни тешки ззаболувања.

- Advertisement -

Делта сојот е потежок кај младите има млади кои и без претходни заболувања а немаат повеќе од 30 години да се лекуваат во болница. Од министерството за здравство велат дека се уште е ниска стапката на вакцинација кај младите.

Последните податоците од Израелската ЕКМО Асоцијација покажуваат дека сите хоспитализирани, критично болни пациенти кои се приклучени на апарат за животна поддршка во земјата се помлади од 60 години и без примена вакцина. И во Европа бројот на хоспитализации и пациенти со смртен исход е зголемен кај помладите, невакцинирани лица.

Последни објави

Утре е тежок празник „Свети Тома седи дома“ – никако не го правете ова

Православните верници утре го прославуваат светиот апостол Тома. Тој во народот е познат како Томинден, сеќавање на светиот Тома, еден од дванаесетте апостоли кој...

Со овој традиционален лек ќе се ослободите од кашлицата за еден ден!

Со овој традиционален лек ќе се ослободите од кашлицата за еден ден! Во случај на досадна и досадна кашлица, можете да ја направите ова и...

Зачин што секој го има дома е лек за многу болести

Овој зачин сите го имаме дома, тој е лек за многу болести. Сушениот бибер се користи долго време поради вкусот и неговото лековито својство. Како...

1 капка од оваа супстанција за домаќинство и маснотиите од рерната ќе бидат во минатото

1 капка од оваа супстанција за домаќинство и маснотиите од рерната ќе бидат во минатото. Совршената чистота не е секогаш присутна во домовите на луѓето....

Направете ги овие 5 работи со клима уред ако сакате НИСКИ сметки

Во зима, една од работите за кои постојано размислуваме се сметките за електрична енергија. Во овој период од годината, тие скокаат драстично и тоа...

Поврзани објави

error: Content is protected !!