МНОГУМИНА ГО ВНЕСУВААТ ОВОЈ ВИТАМИН ВО ОРГАНИЗМОТ, НО НЕ ЗНААТ ДЕКА МОРА ДА ПИЈАТ И ЈОГУРТ: Ова е вистинскиот начин да го зајакнете вашиот имунитет!

- Advertisement -

Витаминот Д не ви е доволен, туку и уште една хранлива состојка која се наоѓа во ферментираните млечни производи!

Витаминот Д е многу важен за имунитетот, но сериозен недостаток на овој витамин може да доведе до сериозни и болни деформации на коските кај деца и возрасни.

Недостатокот може да биде поврзан со кардиоваскуларни заболувања, дијабетес тип 2, некои видови на карцином, но исто така и потешка клиничка слика кај пациенти со ковид. Една од најважните функции е ресорпција на калциум што ја земаме со храната, за да може телото правилно да користи калциум, потребно е да има витамин К. Се наоѓа во две форми, К1 (филокинон) и К2 ( менакинон). Можеме да ги добиеме во форма на додатоци, но ги има и во храната.

- Advertisement -

К2 ќе го најдете во зелен лиснат зеленчук, како и во одредени растителни масла, додека К2 го има во млечните производи, ферментираната храна … Доколку немаме доволно витамин К2 во организмот, тој нема да може да апсорбира калциум кој потоа ќе се таложат во меките ткива и може да доведе до опасна калцификација на зглобовите и органите.

Помеѓу 30 и 50 проценти од светската популација страда од недостаток на витамин Д, изјави претходно д-р Марина Николиќ Ѓуровиќ, ендокринолог.

„Студиите покажаа дека е важно за респираторниот тракт и спречување на инфекции на тој систем, докажано е дека инфекцијата со корона е поретка кај луѓе кои имаат нормално ниво. Сончањето не е доволно за да се синтетизира доволна количина, 15 минути наутро апсолутно не е доволно и уште 15 попладне. Во летните месеци, се зема истиот додаток, во малку помала доза, ако пациентот има нормална вредност. Кој оди на море и става крем со заштитен фактор поголем од 15, ќе биде спречен да синтетизира витамини од кожата. Осумдесет проценти од вкупната концентрација е направена од кожа“, рече таа.

Покрај влијанието врз имунитетот, витаминот Д3 е исклучително важен за градење на скелетниот систем. Ниските вредности можат да доведат до болка во коските и зглобовите, како и мускулна слабост, а кај луѓе постари од 50 години, дури и го зголемува ризикот од пад и фрактури.

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави