Многу жени ставаат ловорови лисја во храната, особено црвено месо и живина, а не знаат ЗОШТО

- Advertisement -

Многу жени ставаат ловорови лисја во храната, особено црвено месо и живина, а не знаат ЗОШТО.Кога ќе прашате која било жена зошто става ловорови лисја во храната, таа обично ќе каже, за да додаде вкус или арома.

Всушност, додавањето ловорови листови на месото ги претвора триглицеридите во монолипиди, а за да го тестирате ова, исечете го пилешкото на половина и варете ја секоја половина посебно.

Во едната тава ставете ловоров лист, во другата оставете го без ловоров лист и по варењето запишете ја количината на маснотии во двете тави.

- Advertisement -

Ако имате ловоров лист, нема потреба да одите во аптека, бидејќи неодамнешните научни истражувања покажаа дека ловоровиот лист има многу придобивки.

 • Тоа помага да се ослободите од многу здравствени проблеми и опасни болести.
 • Ловоровиот лист лекува варење: надуеност, металоиди, киселост и запек.
 • Регулирајте го движењето на дебелото црево со пиење топол чај од ловоров лист.
 • Покрај тоа што го намалува високото ниво на шеќер во крвта, тој е одличен антиоксиданс.
 • Му овозможува на телото да произведува инсулин со тоа што ќе го додаде во храната или ќе го пие како чај еден месец.
 • Го елиминира штетниот холестерол и го ослободува телото од триглицериди.
 • Многу е корисен за лекување на настинка, грип и силна кашлица, бидејќи е многу богат со витамин Ц.
 • Можете да ги сварите листовите и да ја вдишите пареата за да се ослободите од флегмата и да ја намалите сериозноста на вашата кашлица.
 • Ловоровиот лист штити од срцев и мозочен удар бидејќи содржи соединенија кои го штитат срцето и крвните садови.
 • Богат е со киселини како што се кофеинска киселина, кверцетин, еигенол и партенолид. Тоа се супстанции кои го спречуваат формирањето на канцерогени клетки во телото.
 • Елиминира несоница и стрес ако се зема пред спиење и помага за релаксација и мирен сон.
 • Пиењето шолја варени ловорови листови два пати на ден ги раствора камењата во бубрезите и лечи инфекции.

Статиите на нашиот ПОРТАЛ се исклучиво за ваше информирање ЗА БИЛО КАКОВ ЗДРАВСТВЕН проблем задолжително да се КОНСУЛТИРАТЕ СО ЛЕКАР!

Последни објави

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето...Маслото од лаванда уште се нарекува и 'мајка...

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот.Сувото грозје го зголемува нивото на енергија, го намалува ризикот...

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно.Ако сакате да го заштитите здравјето на коските,...

Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици:Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа

Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа: Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици.Ротквиците се вистински витамински „бомби“....

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките.Студеното...

Поврзани објави

error: Content is protected !!