„Мојот сопруг ме фотографираше во 1992 година и ми рече дека ќе биде МОЈАТА ПОСЛЕДНА НОЌ“, ужасна приказна ни ги смрзнува срцата секој пат, а еве што се случи со жената на сликата

- Advertisement -

Една приказна објавена на Фејсбук повторно и повторно служи како предупредување за насилство врз жените. Секој пат кога ги читаме овие зборови срцето ни се смрзнува.

„Секоја година на овој ден сакам да споделам мал дел од нашата приказна со надеж дека ќе ги охрабри другите.

На 1 февруари 1992 година побегнав од насилен брак. Оваа слика е направена ноќта пред да побегнам. Не знам како ја преживеав таа ноќ. Мојот сопруг ме фотографираше, велејќи ми дека ова е последната ноќ што ќе ја поминам во мојот живот, па сакаше неговите деца да имаат спомен од нивната мајка. Постарото имаше четири, помалото две години“, напиша жената од фотографијата што на Фејсбук ја објави нејзиниот син Тим Шарп, кој денес е популарен австралиски уметник.

- Advertisement -

Мајката на Тим Шарп напиша: “Искрено, не се грижев за себе. Бев премногу исцрпена и уморна од сето она низ кое поминав. Бегав поради моите синови. Не верував дека имаме иднина и надеж, и Воопшто не верував дека можеме да го направиме тоа. Но морав да се обидам – ​​поради нив. Морав да дадам се од себе да ги отстранам и да ги сокријам од злото.

Прво живеевме денес до утре и се грижев само за најосновните работи како храна и вода. Покрај тоа, Тим боледува од аутизам и секој ден се обидував да му најдам сончев зрак. Смислив неколку правила за себе и ги следам денес.

1. Секогаш прво плаќајте ги сметките. Луѓето секогаш ќе ве хранат наместо да ви ги плаќаат сметките. И така беше.

2. Одете на шопинг само еднаш неделно и затоа можеби е малку промена да одите заедно до брегот на реката, на пример, и да јадете кесичка помфрит на брегот.

3. Колку и да е тешко да го побарате она што ви треба, кога ќе побарате, повеќето луѓе ќе се обидат да помогнат. Но, луѓето не читаат мисли, треба да барате. И секогаш барајте го она што ви треба.

4. Секогаш бидете благодарни за секој и најмал знак на внимание.

5. Еден е најосамениот број, но барем целиот кревет го имате за себе. Вие сте единствениот и единствен капетан на овој брод.

6. Сопругот на една другарка ми рече дека ситуацијата ќе се подобрува секој ден. На микро ниво, но ќе биде подобро. Не му верував. Не мислев дека е можно. Но, сепак, секој ден запишував една добра работа што се случи, тоа беше неговиот совет. Некои денови ми беше тешко да се сетам што е подобро денес од вчера, но ниту еден лист хартија не остана празен.

7. Без разлика на приходите, на секое семејство му треба куче. Никој друг нема да биде толку среќен за вас, толку несебично да ве смее и расположи и да ве натера да заборавите на сè за момент.

8. Самохраните мајки од почетокот на времето одгледуваат неверојатни суштества. Силен сум, непобедлив сум и можам се. Јас сум жена! Јас сум мајка!

9. Ретко кога само една работа тргне наопаку. Некогаш има три, некогаш повеќе. Постапете со секој поединечно и дајте се од себе. Нема да ви изгледа фер, но тоа е живот.

10. Единственото нешто што е важно е семејството. Тоа е единственото нешто за кое вреди да се бориме. И кога имате дете со аутизам, борбата е уште потешка и подолга, но вие сте единствениот експерт, експерт и поддршка за вашето семејство. Верувај во себе и ќе видиш, наскоро ќе престанеш да се бориш, но се ќе тече природно. Ќе станете глава на семејството.

11. Што и да се случи, животот продолжува. Можете или да гледате како поминува или да направите чекор. Оди, чекор по чекор.

12. Сè е подобро кога лебдиш на вода.

13. Ми требаше долго време да верувам во ова… Не сум јас виновен. Не го заслужив сето тоа. Никој не го заслужува тоа. Заслужувам подобро и на мене е да го обезбедам тоа.

Таа на крајот рече: „Ако сте во слична ситуација како јас пред толку години, направете чекор, кажете некому низ што поминувате, побарајте помош. Ако не за вас, направете го тоа за децата.

Домашни насилството е неприфатливо и не чекај во тоа време никогаш не се осмелив да помислам дека некогаш ќе имам толку прекрасен живот, две здрави и среќни деца, две кучиња, добри пријатели, куќа и градина и дека ќе бидам толку навистина среќен. Не морам да ги гледам секој ден. Ти посакувам иста среќа како мене и верувај ми, сите околу тебе го сакаат тоа. Само направи го првиот чекор“.

Последни објави

ПОДГОТВЕТЕ ЈА ЗИМАТА НАВРЕМЕ – НАЈБРЗ РЕЦЕПТ ЗА Кисела ЗЕЛКА: Тајната е една состојка, без цедење и за само 48 часа

ПОДГОТВЕТЕ ЈА ЗИМАТА НАВРЕМЕ - НАЈБРЗ РЕЦЕПТ ЗА Кисела ЗЕЛКА: Тајната е една состојка, без цедење и за само 48 часа Ако сакавте кисела зелка,...

НАШОЛ ЃАВОЛСКА КУТИЈА И ГО ИГНОРИРАЛ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА НЕА: СЛЕДЕЛА СЦЕНА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ (ВИДЕО)

НАШОЛ ЃАВОЛСКА КУТИЈА И ГО ИГНОРИРАЛ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА НЕА: СЛЕДЕЛА СЦЕНА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ (ВИДЕО)Тиктокер снимил застрашувачки предмет што го нашол во стара...

Ставете сребрен накит во водата КАДЕ СЕ ВАРЕЛ КОМПИРОТ: Што ќе се случи по 30 минути ќе ве остави без зборови

Ставете сребрен накит во водата КАДЕ СЕ ВАРЕЛ КОМПИРОТ: Што ќе се случи по 30 минути ќе ве остави без зборови Водата што останува од...

Готвачите не ставаат риба во брашно, туку ја матат и ја валкаат во ова јадење: маслото никој не го прска, а вкусот е 10...

Наместо брашно – Извалкајте ја рибата во ова и ќе биде деликатес кој не лепиГотвачите не ставаат риба во брашно, туку ја матат и...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО НА ОРХИДЕТА САКА ПОВЕЌЕ ОД ВОДА? Додадете го ова во почвата и ќе бидете наградени со бујни цветови: за гарантирано повторно...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО НА ОРХИДЕТА САКА ПОВЕЌЕ ОД ВОДА? Додадете го ова во почвата и ќе бидете наградени со бујни цветови: за гарантирано повторно...

Поврзани објави

error: Content is protected !!