Моќта на лукот – редовно ставајте под перница и ќе бидете изненадени од ефектот

- Advertisement -

Не мора да јадете лук за да ги почувствувате неговите придобивки!

Лукот не само што е здрав – консумирањето на оваа храна го детоксицира организмот, ја намалува количината на маснотии во организмот и може да ви помогне дури и ако го чувате под перница!

Не е најпријатниот мирис, но кога ќе видите како влијае, ќе ја игнорирате аромата. Еве неколку причини зошто треба да спиете со чешне лук под перницата.

- Advertisement -

Ќе ви го отзатне носот

Кога вашиот нос е блокиран, едно чешне лук под перница може да ја ублажи оваа мака. Лукот содржи алицин, кој постепено се ослободува, и помага во борбата против бактериите и инфекциите. Покрај тоа, алицинот помага да се раствори слузта во носот или да се расчисти носот.

Ќе го зајакне имунолошкиот систем

Лукот убива различни видови на бактерии, поради што има големи антибактериски својства. Алицинот блокира две групи на ензими кои помагаат во ширењето на бактериите низ целото тело. Ако ставањето лук под перницата стане ваша навика, ќе имате повеќе енергија наутро, а со текот на времето тоа ќе го зајакне вашиот имунолошки систем.

Ќе ги избрка инсектите Одличен трик за оние кои се плашат од пајаци и други инсекти! Лукот е токсичен за инсектите, особено за комарците, така што ќе ги задржи бубачките подалеку од вас!

Последни објави

spot_img

Поврзани објави