Напивка што кралицата ја консумира секојдневно, потребни ви се две состојки

- Advertisement -

Кралицата Елизабета ќе го прослави својот 95-ти роденден на 21-ви април, и сè уште е исклучително витална. Според некои експерти, кралицата ја должи оваа виталност на едноставниот коктел што го пие со години.

Одамна е познато дека џинот е еден од нејзините омилени алкохолни пијалоци, а коктелот, за кој велат дека го консумира секојдневно, наводно се прави со џин. Тоа е комбинација од џин и слатко ароматизирано вино, а точната количина за правење на овој коктел, како што пишува магазинот „Пипл“, ја открил батлерот Пол Вaјбрев, кој секој ден го подготвува овој пијалок за кралицата.

– За една чаша коктел ви требаат 50 мл вино и 25 мл џин. Во мешалка за коктели се мешаат алкохолот и неколку коцки мраз, добро се мешаат додека течностите не се соединат. На крај, пијалокот се сервира во чаша за мартини во која се додава кришка лимон, а пијалокот се послужува ладен – опиша Пол.

- Advertisement -

Извор: magazin.novosti.rs

Последни објави

spot_img

Поврзани објави