Напитокот кој еднаш засекогаш ќе не заштити од стрес и несоница

- Advertisement -

Напитокот кој еднаш засекогаш ќе не заштити од стрес и несоница

Во последно време сè поголем дел од младата генерација страда од стрес, а соодветно и од несоница. Колку и да сакаме да ги избркаме од нашите животи, се покажува како невозможна мисија. Бурниот начин на живот е една од работите кои во голема мера придонесуваат за овие ефекти.

Сепак, денес ќе споделиме со вас за уникатен пијалок за кој се тврди дека е исклучително ослободувачки од стресот. Со него лесно може да се ослободите од несоницата. Вистинско богатство кое може само да ни помогне, а не да ни наштети. Кој е напитокот кој ќе не ослободи од стресот? Овој пијалок е билен чај подготвен на база на топло млеко, мед и неколку зачини. Пијалокот се нарекува „месечево млеко“.

- Advertisement -

Да се ​​подготви дома е како детска игра. Важно е оваа магична напивка да ја пиете навечер за сонот да биде квалитетен и исполнет, а следниот ден да се чувствувате весели, свежи и одморени.

Еве како да го подготвите напитокот:
Производи:

  • 1 чаша полномасно млеко;
  • 1/2 лажиче. мелен цимет;
  • 1/2 лажиче. мелена куркума;
  • 1/4 лажиче. индиски женшен;
  • 2 нотка мелен кардамон;
  • нотка мелен ѓумбир;
  • нотка морско оревче;
  • свежо мелен црн пипер;
  • 1 лажиче девствено кокосово масло;
  • 1 лажиче мед

Начин на подготовка:
Ставете го млекото да зоврие на шпорет на средно-тивок оган. Потоа ги додавате зачините и измешајте. Следниот чекор е да го додадете кокосовото масло. Шпоретот се намалува и се остава да се вари уште 10 минути. Кога млекото ќе се олади се додава медот. Покрај тоа што е пријатен за консумирање, пијалокот има докажано смирувачко дејство. Статијата е само за информативни цели. Не заменува лекарска консултација или урамнотежена исхрана!

Последни објави

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето...Маслото од лаванда уште се нарекува и 'мајка...

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот.Сувото грозје го зголемува нивото на енергија, го намалува ризикот...

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно.Ако сакате да го заштитите здравјето на коските,...

Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици:Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа

Го зајакнуваат имунитетот, ја подобруваат дигестијата и придонесуваат за здрава и блескава кожа: Еве зошто треба редовно да консумирате ротквици.Ротквиците се вистински витамински „бомби“....

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките

Лекарите велат дека оваа намирница најмногу го нарушува имунитетот и советуваат да ја сведете на минимум за да се заштитите од вирусите и настинките.Студеното...

Поврзани објави

error: Content is protected !!