Направете ги овие 5 работи со клима уред ако сакате НИСКИ сметки

- Advertisement -

Во зима, една од работите за кои постојано размислуваме се сметките за електрична енергија. Во овој период од годината, тие скокаат драстично и тоа неизбежно ќе влијае на нашиот буџет.

Сепак, има неколку работи за кои треба да се грижиме ако сакаме климатизерот дома да стане економичен апарат. Кои се 5 -те работи за кои треба да размислиме ако сакаме пониски сметки за електрична енергија?

1. Годишно одржување на клима уредот; Во многу семејства, ова е занемарено од повеќе причини. Сепак, експертите се категорични дека една превенција може да ни заштеди дел од цврстите трошоци за електрична енергија. Покрај тоа, радијаторот ќе работи многу поефикасно. Важно е да направите одржување пред зимската сезона за да видите дали има некаква штета.

- Advertisement -

2. Редовно чистење на филтри за климатизација; Немојте да мислите дека еднаш сезона е доволно. Ова чистење треба да се прави неколку пати месечно. Најдобрата опција е да го правите еднаш неделно. Само толку мал напор од ваша страна може да ја намали потрошувачката на електрична енергија. Меѓу другото, воздухот во просторијата ќе биде посвеж и почист.

3. Не отворајте премногу често надворешна врата; Не правете грешка постојано да ја отворате и затворате надворешната врата, бидејќи тоа ќе ја намали температурата во просторијата. За повторно да ги достигне посакуваните степени, уредот ќе ја зголеми потрошувачката на енергија.

4. Не се обложувајте на високи температури; Ова е уште една грешка што ја прават многумина. Обично, кога излегуваме надвор на температури под нулата, одлучуваме да го оставиме клима уредот поставен на високи температури за полесно и побрзо загревање. Сепак, не сфаќаме дека сметките за електрична енергија може да н shock шокираат на крајот на месецот. Бидете разумни и обложувајте се на економичен режим кога не сте дома.

5. Не исклучувајте ги клима уредите. Кога не ги исклучуваме климатизерите, им дозволуваме да одржуваат постојана топлина и спречуваме да се замрзнат во зима. Не само што ќе си заштедите штета, туку и ќе ги намалите сметките за електрична енергија.

Се надеваме дека овие информации ви се корисни и дека ќе се прилагодите во текот на зимата што доаѓа за да ја минимизирате потрошувачката на енергија.

 

Последни објави

Исчистете го организмот со оваа лековита смеса од кефир и брашно од хељда

Чистењето на организмот треба да го спроведувате најмалку еднаш во шест месеци, односно два пати годишно, бидејќи наталожените токсини можат да доведат до различни...

Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден

Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден Мешавината од лен и вода помага...

Ослободете Го Вашето Тело Од Собраните Токсини, Исфрлете Го Песокот И Камењата Од Бубрезите

За подготовка на овој напиток ви се потребни само 2 состојки. Истражувањето покажало дека секоја 20-та личност пати од камен во бубрегот. Кога поминува низ...

Што се случува ако пиеме вода со јачмен секој ден?

Неговиот дневен внес ќе помогне да се одржи балансот на водата и да го засити организмот со витамини. Сите сме свесни дека треба да пиеме...

Вашиот јазик може да ви укаже дека страдате од подмолно заболување

Еден од најсигурните и антички методи за дијагностицирање на разни болести беше јазикот - неговата боја и чувствителност на различна храна и пијалоци. Тоа...

Поврзани објави

error: Content is protected !!