Направете го ова денес и листовите од краставицата нема да пожолтат!

- Advertisement -

Направете го ова денес и листовите од краставицата нема да пожолтат!
Жолтите листови од краставица често ги вознемируваат земјоделците. Еве неколку совети како да го избегнете ова.

1) По никнувањето на никулци во фаза на развој од 3 до 4 листови, краставиците треба да се третираат со следниот состав: Во кофа со вода додадете 30 капки јод, 20 грама сапун за перење и 1 литар млеко. Прскањето со оваа смеса може да се прави на секои 10 дена.

2) Навечер лебот натопете го во кофа со вода, наутро исушете го лебот, додадете малку јод, разредете ја течноста со 1 литар вода во кофата и прелијте ги краставиците. Преостанатата течност може да се чува на ладно место. Користете го овој лек за лекување на креветите на секои 2 недели, а краставиците и листовите ќе останат зелени до есен.
3) Измешајте во кофа со вода 2 литри сурутка и 150 грама шеќер. Испрскајте ги и наводнете ги краставиците. Потоа повторно обработете ги краставиците и пиперките и тие ќе дадат повеќе плод.

- Advertisement -

4) Истурете 700 грама лушпи од кромид во 10-литарска кофа со вода и загрејте, тргнете од оган, ставете капак и киснете 12 до 14 часа. Процедете, отстранете ги лушпите. Разредете со вода: за 1 литар инфузија – 4 литри вода. Обилно прскајте ги врвовите на краставицата, прскајте и наводнете ја почвата.

5.) Испрскајте ја и наводнете ја краставицата со раствор од сурутка: 1 литар сурутка на 5 литри вода.

6) Прилагодете го наводнувањето: можеби краставицата нема доволно вода или водата за наводнување е премногу ладна.

Последни објави

Смрт за хемороидите: Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!

Смрт за хемороидите: Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!Супер крем, подготвен лесно и евтино, може да ве спаси од хемороиди, бронхит...

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење Познато е дека јаболковиот оцет помага при слабеењето и топењето на маснотии. Тој е најпознатиот природен лек...

(Видео)Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири

Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири Лесни, а многу вкусни ќофтиња од компир кои не впиваат многу масло. Однадвор се...

„Мојот сопруг ме фотографираше во 1992 година и ми рече дека ќе биде МОЈАТА ПОСЛЕДНА НОЌ“, ужасна приказна ни ги смрзнува срцата секој пат,...

Една приказна објавена на Фејсбук повторно и повторно служи како предупредување за насилство врз жените. Секој пат кога ги читаме овие зборови срцето ни...

На жената и зуело нешто под креветот, па откри дека нешто ЛАЗЕ под неа: Се појави невидена драма поради змија (ВИДЕО)

Звучи како сценарио за хорор филм Замислете како спиете на омилениот кауч и се будите со чувство како да не сте сами. Како некој да...

Поврзани објави

error: Content is protected !!