Научниците потврдија: душите не умираат – се враќаат во универзумот. Еве ја потресната приказна за маж кој се вратил од другиот свет!

- Advertisement -

Научниците потврдија: душите не умираат – се враќаат во универзумот. Еве ја потресната приказна за маж кој се вратил од другиот свет!

Списанието Reanimation објави нова научна студија во која научниците пронајдоа нови докази дека постои живот после смртта.

Научниците веруваат дека по физичката смрт нашата душа продолжува и се враќа во универзумот, сфати Скандалоз. Најголемата медицинска студија за искуства блиску до смрт надвор од телото беше спроведена на Универзитетот во Саутемптон во Англија.

- Advertisement -

Наодите од оваа студија се дека штом мозокот целосно ќе се исклучи, сè уште постои одредена свесност и перцепција.

Истражувачите поминале повеќе од четири години проучувајќи повеќе од 2.000 пациенти.

Оваа студија опфати пациенти од 15 различни болници во Австралија, САД и Обединетото Кралство. Сите пациенти немаа отчукување на срцето или мозочна активност некое време. Во времето кога биле сметани за клинички мртви, речиси 40% од пациентите кои преживеале реанимација опишале дека имаат сензации и перцепции. Оваа свест вклучува чувство на смиреност или промена на времето (или забавување или забрзување на времето).

Оваа свест ја чувствуваат 39% од 140-те преживеани од нешто повеќе од 2.000 испитувани пациенти. Некои од овие пациенти виделе силна светлина, златни молњи или сончева светлина. Чувство на страв, давење или лизгање низ длабока вода доживеале и други пациенти.

57-годишен маж од Саутемптон е прогласен за мртов веќе три минути. По реанимацијата, тој рече дека за овие три минути од аголот на просторијата можел да го набљудува процесот на реанимација од страна на лекарите.

Најшокантно, тој можеше да ги раскаже постапките на медицинскиот персонал и звукот на машините што се користеа во неговиот процес на реанимација. Д-р Џери Нолан, главен уредник на списанието Reanimation, ја коментираше студијата и рече дека д-р Парнија и неговиот тим дошле до неверојатно откритие што ќе отвори нови врати за други истражувања.

На овој начин сме уште поблиску до откривање на вистината за тоа што се случува кога ќе умреме.

Ве молиме споделете го вашето мислење за ова прашање. Што мислиш? Дали нашата душа доживува физичка смрт?

Последни објави

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО

НЕМА ДА ИМАТЕ ЛОШ ЗДИВ АКО ОВА ГО ПИЕТЕ СЕКОЕ УТРО Дали имате дигестивни проблеми, дали страдате од непријатен мирис на пот и лош здив?...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

ЛЕКАРИТЕ ОТКРИЛЕ КОЈА ХРАНА НАЈМНОГУ ТРЕБА ДА ЈА ЈАДЕТЕ НА ЕСЕН: Не само што е здрава, туку и ќе ви го промени расположението за...

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!

Секоја вечер пиела по едно ПИВО: Еве што се случи со ОРГАНИЗМОТ по една година!Верувале или не, пиењето едно пиво дневно е исклучително добро...

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!

Легнавте да СПИЕТЕ и чуствувате ГЛАД: Не мора да јадете, направете го ОВА!Нутриционистите советуваат дека течноста сепак е вистинскиот избор Сите сме имале многу пати...

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА!

ВАКА СЕ КИСЕЛЕЛА ЗЕЛКАТА ВО ЈУГОСЛАВИЈА: Нема да СЕ РАСИПЕ ако само го додадете ОВА! На секои 10 l вода додадете 250 гр сол и...

Поврзани објави