Најдобриот рецепт за СЛАВСКА ПЧЕНИЦА: Не секоја жена ги знае овие три тајни при подготовката!

- Advertisement -

Најдобриот рецепт за СЛАВСКА ПЧЕНИЦА: Не секоја жена ги знае овие три тајни при подготовката!

Има многу варијанти како се приготвува славската пченица, но вкусот ја дели една славска пченица со ореви од друга.

Овој рецепт е докажан со генерации, а сите што ја пробале познатата славска пченица направена по овој рецепт биле воодушевени.

- Advertisement -

Најдобриот рецепт за словенска пченица со ореви има неколку тајни во подготовката и ќе ги објасниме во следниот текст.

Сварената пченица не смее да се мие – тоа е првата тајна на совршената подготовка!

Празничната пченица, освен што има духовна вредност за семејството и гостите на гозбата, треба да биде и вкусна, за преку неа да се добијат материјални и духовни благодети.

Состојки за празничната пченица:

  • 500 гр побела пченица
  • 400 гр кристален шеќер
  • 400 гр мелени ореви
  • 2 кесички ванилин шеќер
  • Половина морско оревче

Доколку не ви се допаѓа аромата на морското оревче, можете слободно да го изоставите од рецептот, иако е многу малку додаден. Важно е да се користи бела пченица и да се имаат најдобри можни јаткасти плодови, добро исчистени.

Подготовка: Земете половина килограм пченица и исчистете ја од камчиња и плевел, истурете ја во тенџере и прелијте ја со вода, па оставете ја да преноќи. Следниот ден, потопеното зрно измијте го во неколку води за да се извади нечистотијата и ставете ја во експрес лонец да се вари.

Кога ќе се свари пченицата оставете ја да се излади и додека е млака процедете ја но не плакнете ја! Тоа е една од тајните – пченичниот скроб треба да остане со зрното.

Кога ќе го процедите зрното, додека е уште топло, измелете го во блендер, мултипрактика или мелница за месо. Не треба да се меле многу ситно, подобро е пченицата да биде крупно мелена, да има волумен. Ова е втората тајна на најдобриот рецепт за славеничка пченица.

Сè уште млаката и мелена пченица се меша со шеќерот и оревите, се додаваат кесичките ванилин шеќер и по желба половина ситно мелено морско оревче.

Мешањето на пченица, ореви и шеќер се прави рачно. Домаќинката ја меша и ја цеди смесата со рацете и прстите. Ова е третата тајна зошто ова е најдобриот рецепт за славски житарки!

На крајот славската пченица одозгора се посипува со ореви. Може да се украси така што од цели ореви се прави релјеф во облик на крст.

Последни објави

ПОДГОТВЕТЕ ЈА ЗИМАТА НАВРЕМЕ – НАЈБРЗ РЕЦЕПТ ЗА Кисела ЗЕЛКА: Тајната е една состојка, без цедење и за само 48 часа

ПОДГОТВЕТЕ ЈА ЗИМАТА НАВРЕМЕ - НАЈБРЗ РЕЦЕПТ ЗА Кисела ЗЕЛКА: Тајната е една состојка, без цедење и за само 48 часа Ако сакавте кисела зелка,...

НАШОЛ ЃАВОЛСКА КУТИЈА И ГО ИГНОРИРАЛ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА НЕА: СЛЕДЕЛА СЦЕНА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ (ВИДЕО)

НАШОЛ ЃАВОЛСКА КУТИЈА И ГО ИГНОРИРАЛ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА НЕА: СЛЕДЕЛА СЦЕНА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ (ВИДЕО)Тиктокер снимил застрашувачки предмет што го нашол во стара...

Ставете сребрен накит во водата КАДЕ СЕ ВАРЕЛ КОМПИРОТ: Што ќе се случи по 30 минути ќе ве остави без зборови

Ставете сребрен накит во водата КАДЕ СЕ ВАРЕЛ КОМПИРОТ: Што ќе се случи по 30 минути ќе ве остави без зборови Водата што останува од...

Готвачите не ставаат риба во брашно, туку ја матат и ја валкаат во ова јадење: маслото никој не го прска, а вкусот е 10...

Наместо брашно – Извалкајте ја рибата во ова и ќе биде деликатес кој не лепиГотвачите не ставаат риба во брашно, туку ја матат и...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО НА ОРХИДЕТА САКА ПОВЕЌЕ ОД ВОДА? Додадете го ова во почвата и ќе бидете наградени со бујни цветови: за гарантирано повторно...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО НА ОРХИДЕТА САКА ПОВЕЌЕ ОД ВОДА? Додадете го ова во почвата и ќе бидете наградени со бујни цветови: за гарантирано повторно...

Поврзани објави

error: Content is protected !!