Најлесен начин за складирање на лозови лисја за зимата

- Advertisement -

Најлесен начин за складирање на лозови лисја за зимата

Лозовиот лист често се употребува за сарма и ова е еден од начините за негово конзервирање.
Се собираат млади не прскани листови од лозница и се мијат убаво. Од како ќе се исцедат се мотаат по десет во снопче и се редат во тегла.

Обично во една тегла се ставаат 4-5 снопчиња. Над листовите се посипува една лажица сол и една лажица оцет.
Теглата се дополнува со вода и се става во поголем сад наполнет со вода. Садот-лонецот се загрева до степен на вриење и од како ќе зоврие се остава да врие 15 минути.

- Advertisement -

По 15 минути лонецот се трга од оган, теглите се оставаат во него додека сосема се оладат, а потоа се редат со другата зимница. Вака подготвен лозовиот лист ми е најсигурен, а и ја задржува киселоста.

Последни објави

Го нарекуваат медицински џем затоа што делува како лек: јадете го пред спиење и наутро ќе ги испразните цревата

Го нарекуваат медицински џем затоа што делува како лек: јадете го пред спиење и наутро ќе ги испразните цревата Овој џем кој се приготвува од...

Научниците потврдија: душите не умираат – се враќаат во универзумот. Еве ја потресната приказна за маж кој се вратил од другиот свет!

Научниците потврдија: душите не умираат – се враќаат во универзумот. Еве ја потресната приказна за маж кој се вратил од другиот свет! Списанието Reanimation објави...

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето…

Растение кое мора да го имате дома: Лекува бронхитис, воспаление на грлото и синусите, проблеми со варењето...Маслото од лаванда уште се нарекува и 'мајка...

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот

Ви требаат само две состојки: Овој напиток го забрзува метаболизмот, ги чува срцето и желудникот.Сувото грозје го зголемува нивото на енергија, го намалува ризикот...

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно

Едно суво овошје спречува загуба на коскената маса кај луѓето над 50 години, доволна една шака дневно.Ако сакате да го заштитите здравјето на коските,...

Поврзани објави

error: Content is protected !!