Најтажната принцеза во историјата: Имаше пари, моќ и убавина, но живот далеку од бајка

- Advertisement -

Светот и се восхитуваше, кралевите ја обожаваа, а таа никогаш не најде вистинска среќа Нејзините смарагдни очи и извонредната убавина на лицето, стасот и гласот ја славеа Сораја Есфандијари Бахтиари, која стана позната низ целиот свет како „принцеза со тажни очи“, несреќна жена која беше проколната од судбината. Таа беше ќерка на ирански благородник и амбасадор во Германија, Калила, кој ја запознал нејзината мајка Ева Карл во Германија. Таа пораснала и се школувала низ цела Европа – од Велика Британија и Франција до Швајцарија.Во Иран, во меѓувреме, последниот ирански император, Реза Пахлави, беше оженет со принцезата Фавзија, најстарата ќерка на египетскиот крал Фуад Први.

Но, и покрај фактот дека Фавзија, која се омажила за иранскиот шах во 1939 година, добро се сложувала со нејзиниот сопруг, таа никогаш не била миленичка на неговата мајка Таџ Ол Молук. Бракот траел вкупно девет години, а најмногу дошло до развод поради фактот што Фавзија не родила машки наследник, туку само ќерка, Шахназ. Притисокот на свекрвата и се почестите расправии со нејзиниот сопруг кулминирале, па следувало развод во 1948 година. Иронично, Фавзија подоцна се омажила за египетски министер со кого добила две деца, ќерката Надија и синот Мухамед.

Шахот не можел да дозволи такво коцкање со машки наследник – тој имал помлад брат, Али Реза, кој бил подготвен да го преземе престолот ако Реза немал наследник. Затоа, да се има син било единствена мисија – да се осигура дека тој ќе остане на тронот.Иако била многу достоинствена и неподготвена да го коментира својот живот во иранскиот двор, Фавзија на своите пријатели им рекла дека разводот е најдоброто нешто што и се случило во животот и дека сега е многу посреќна.

- Advertisement -

Шармантен богаташ кој бара нова жена.По завршувањето на неговиот прв брак, мисијата на Шах Реза била да најде нова сопруга. Истата година кога се разведел, во 1948 година, неговата сестра принцезата Шамс го запознала со една убавата тинејџерка, 16-годишната Сораја, која станала негова пријателка. Сораја штотуку завршила училиште во Швајцарија, а кога го видела Шах – ѝ се случила љубов на прв поглед. Истото му се случило и на Реза. Веќе 24 часа по нивната средба – двојката била свршена. Она што ја привлекло Сораја кај Реза била неговата мешавина од традиционални и модерни вредности, што совршено одговарало на нејзиното мешано потекло. Освен тоа, Реза бил вистински симбол на суптилна екстраваганција.

Иако Иран бил познат по најголемата единствена колекција на кралски камења во светот, што Реза Пахлави го користел при крунисувањето, тој сепак бил прилично пријателски западен владетел и честопати се поврзувал со европски и американски државници, облечен целосно во западен стил. Како Сораја, и тој се школувал во Швајцарија. Реза бил извонредно богат благодарение на неговиот татко, кој собрал богатство, но се чини дека Реза сепак имал истакната морална обврска кон сопствениот народ – го вратил имотот од наводно 2.000 села во Иран, што го наследил од неговиот татко.

Единствената вистинска љубов-Наскоро по свршувачката, Сораја добила тифус и била во кревет во следните неколку недели. За тоа време, заљубениот до небо Шах одел во нејзината соба секое утро и и ставал скапоцен камен на перницата како симбол на неговата љубов и лојалност. ПАрот се венчал на 2 февруари 1951 година, а Сораја била толку слаба што под венчаницата облекла волнен фустан и волнени чорапи.

Морале да исечат осум метри од нејзиниот вел, од 30 килограми тешката венчаница потпишана од Кристијан Диор за да може Сораја да стои за време на церемонијата. Меѓу подароците за венчавки, покрај парите што Реза побарал да ги уплати во фондот за иранските сиромашни луѓе, имало и палто од визон на Сталин за Сораја, како и бројни накити на кралски семејства ширум светот кои биле заинтересирани за иранска нафта.

Церемонијата била украсена со околу 1,5 тони орхидеи, лалиња и каранфили кои биле испратени од Холандија со авион, а циркус од Рим бил поканет за да ги забавува гостите на свадбата. По венчавката, Реза и Сораја живееле како во бајка – но нивниот идиличен живот започнал да се загрозува со фактот дека Сораја не забременува. Во октомври 1954 година, кога Сораја имала 22 години, лекарот и рекол дека може да поминат години пред да остане бремена, но и дека има шанса престолот никогаш да нема наследник.

Два дена после тоа, Шах побеснел на неговата роденденска прослава кога дознал дека неговиот брат Али Реза ќе доцни на забавата затоа што се забавувал некаде во близина на Каспиското Море. Следниот ден, семејството дознало дека принцот доживеал авионска несреќа и починал, а зад себе оставил ќерка што ја имал со непозната Французинка. Прашањето за наследниците започнало да виси во воздухот, со огромен притисок врз брачната двојка. И покрај обидите за лекување на неплодноста во Швајцарија, немало никаков напредок, а Шах се повеќе го сугерирале да се ожени со друга жена.

Таа не сакала да биде втора-Самиот Реза започнал посериозно да ја разгледува оваа можност, иако не сакал. Според Шеријатот, шахот може да донесе нова жена во семејството – ако првата жена се согласи. Освен тоа, предусловите биле да има доволно пари, што не претставувало проблем за богатиот Реза, но и физичката кондицијаза и двете жени да бидат „задоволни“. Бил направен обид да се преговара со Сорај за да се согласи на ваков договор, но таа категорично одбила, изјавувајќи дека бракот треба да биде светост, како и нивната љубов.

Но, наскоро пристигнало соопштение до јавноста од куќата на родителот на шахот, од неговата мајка. На него пишувало: „Неговото височество Мухамед Реза Шах Пахлави верува дека престолонаследникот мора да има директно машко потекло од генерација на генерација. Со најголемо жалење и во интерес на иднината на државата и благосостојбата на нејзината луѓето имаат среќа и ќе се согласат на одвојување од Неговото Царско височество“.

Навредена и скршена од тага, таа остана достоинствена-Иако фатално го сакала, Сораја не можела да поднесе идеја дека нејзиниот сопруг е во посета на туѓа спална соба, без оглед колку Шахот тврдел дека тоа ќе биде само физички чин. Одлучила да се откаже од својот сакан сопруг и престолот не затоа што не го сакала него, туку затоа што го сакала премногу за да го дели. Навредена, таа решила да ја напушти земјата со последните зборови упатени кон нејзиниот сопруг: „Дали ти, од љубов кон мене, ќе ме делиш така?“

Разводот станал официјален на 21 март 1958 година, кога Шахот јавно го објавил тоа на државната телевизија. Сораја се вратила во Франција, каде по долга депресија се обидела да започне нов живот. Таа нашла утеха во работата, кратко се обидувала да биде актерка. Нејзиното скршено срце го лекувал италијанскиот режисер Франко Индовина. Но, таа немала среќа и во таа љубов – по пет години врска, тој починал во авионска несреќа. Никогаш не комуницирала со шахот, како и со неговата трета сопруга, а целиот свој живот го поминала во борба против тагата и депресијата. Сораја починала во 2001 година, а е погребана во Германија, во гробот на нејзините родители.

Децата на Шахот никогаш не дошле на тронот-Прагматичниот Реза, кој решил да ја жртвува својата среќа за семејството да остане на тронот, според многумина, со тоа ја запечатил својата судбина. Тој повторно се оженил со 21-годишната Фаро Дибу, која му родила син. Наследникот за кого жртвувал сè, никогаш не стана цар – во 1979 година, монархијата беше укината во иранската револуција, а самиот Реза почина во егзил.

Фото: Википедија

Последни објави

spot_img

Поврзани објави