На многумина им сметаат, а решението е едноставно – како да се ослободите од белите точки

- Advertisement -

Белите точки се една вообичаена состојба која луѓето ја имаат. Познати се како млечни точки. Иако овие нерамнини најчесто влијаат на новороденчињата, луѓето од сите возрасти можат да се здобијат со вакви точки.

Што се млечните точки?

Млечните или тврди бели точки кои можат да се појават на целото лице се формираат така што креатинот (го произведува кожата) останува заробен под површината на кожата создавајќи мала циста во облик на бели точки (примарни точки). Исто така може да се насоберат и масти (секундарни точки).

- Advertisement -

Луѓето од сите возрасти можат да ги добијат, но најчесто ги има кај новороденчињата. Најчесто се наоѓаат на лицето, носот, образите и околу очите.

Која е причината?

Причина може да биде оштетување на кожата кај возрасните. Може да се појави поради веќе некоја постоечка состојба на кожата или може да биде нус појава на изгореници, пликови, долготрајно сончање, употреба на стероидни креми, дури и повторени постапки со ласер и дермоабразија.

Во продолжение ќе поминеме низ неколку природни лекови со кои ќе може да ги намалите точките…

Лимон и шеќер

Лимонот има фантастични антибактериски, антисептички, избелувачки и антиоксидантни својства. Тој постојано се појавува во нега на лицето кога станува збор за природни препарати. За ова ви треба шеќер, лимон и маслиново масло. Нежно втријте од смесата на лицето со кружни движења и оставете да отстои на лицето 15 до 20 минути, а потоа измијте.

Мед

Медот ќе ја нахрани и хидрира вашата кожа. Кога ќе го нанесете на кожата , кожата ќе ја задржи влагата која медот ја апсорбира и ќе спречи исушување. Направете пилинг од мед, шеќер и масло од јојоба.

Рицинусово масло

Рицинусовото масло е повеќенаменска состојка која е позната во лечењето на состојби како што се инфекции, запек, проблеми со бешиката, астма. Идеална природна состојка за лечење на состојби на кожата како што се акни и тврди бели точки.

Последни објави

Смрт за хемороидите: Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!

Смрт за хемороидите: Подгответе ја оваа маст, за да ги отстраните засекогаш!Супер крем, подготвен лесно и евтино, може да ве спаси од хемороиди, бронхит...

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење

Вистински рецепт со јаболков оцет за ефективно слабеење Познато е дека јаболковиот оцет помага при слабеењето и топењето на маснотии. Тој е најпознатиот природен лек...

(Видео)Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири

Сите се луди по овој рецепт за лесни ќофтиња од компири Лесни, а многу вкусни ќофтиња од компир кои не впиваат многу масло. Однадвор се...

„Мојот сопруг ме фотографираше во 1992 година и ми рече дека ќе биде МОЈАТА ПОСЛЕДНА НОЌ“, ужасна приказна ни ги смрзнува срцата секој пат,...

Една приказна објавена на Фејсбук повторно и повторно служи како предупредување за насилство врз жените. Секој пат кога ги читаме овие зборови срцето ни...

На жената и зуело нешто под креветот, па откри дека нешто ЛАЗЕ под неа: Се појави невидена драма поради змија (ВИДЕО)

Звучи како сценарио за хорор филм Замислете како спиете на омилениот кауч и се будите со чувство како да не сте сами. Како некој да...

Поврзани објави

error: Content is protected !!