НА 92 ГОДИНИ ТРЧА И ЦЕПИ ДРВА – Баба Иванка е највиталната баба на Балканот (ВИДЕО)

- Advertisement -

Баба Иванка Кљајевиќ (92) од селото Блишково во Црна Гора е можеби највиталната баба на Балканот. Иако има повеќе од деведесет години, напорната работа не и е туѓа, па може да потрча, и тоа многу брзо.

Во десеттата деценија од својот живот, вели дека се одмара со предење на волна и плетење на чорапи, пишува Вијести. Баба Иванка има ќерка, три сина, дванаесет внуци и три правнуци. Сепак, колку и да и помагаат, сака да работи со свои раце дури и во старите години.Сите работат, сите ми помагаат, ама најдобро сама си ги работам работите. Дали е пајажина, дали е прашина, колку што можам средувам. Фала му на Бога – вели оваа феноменална баба.

Најмногу е горда на своите внуци, атлетски шампиони, чии бројни медали и пехари гордо ги чува. Ги има десетици.Во текот на летото таа го чува добитокот децата ја посетуваат и заминуваат.Доаѓаат на ден, два и си одат. Сега го намалив бројот на крави – вели баба Иванка.Сепак, нејзината најголема радост е кога ќе ги собере сите во текот на летото.

Ги образував децата, не, но сум паметна. Знам да пишувам, но кирилица, латиница не знам. Знам математика во главата, но не знам со молив – вели Иванка.Таа е толку брза што дури и камерата едвај ја фаќа… На 92 сама работи со дрва и сено, што е доказ дека сè уште може да работи.Животот беше малку трнлив, но фала му на Бога, живеевме. Жнеевме жито, чувавме овци- вели баба Иванка.

- Advertisement -

Според неа важно е да го имате вистинскиот човек покрај вас, кој ќе ја почитува својата сопруга, и вели дека тој е домаќин.Кај мене беше така – вели Иванка.

Додава дека кога ќе се разболе комшиите и помагаат. Се борам колку што можам. Сè минува, па одам да берам и печурки. Една година зедов 500 евра, но тоа беше пред десетина години – вели баба Иванка.Таа се грижи за имотот и куќата со толкаво спокојство како да сè уште не влегла во петтата деценија од нејзиниот живот.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави