НЕВРОХИРУРГ ПРЕДУПРЕДУВА: АКО НЕ ГИ ЗНАЕТЕ ОВИЕ 10 РАБОТИ, ЗА ВАС НЕМА СРЕЌЕН И ЗДРАВ ЖИВОТ

- Advertisement -

НЕВРОХИРУРГ ПРЕДУПРЕДУВА: АКО НЕ ГИ ЗНАЕТЕ ОВИЕ 10 РАБОТИ, ЗА ВАС НЕМА СРЕЌЕН И ЗДРАВ ЖИВОТ
Советите на овој човек се бесценети – тој дефинитивно знае што зборува

Правилата за среќен и здрав живот се дефинитивно урамнотежена исхрана и физичка активност, но тоа не е се!

1. Кој ќе стане рано, сигурно ќе биде здрав

- Advertisement -

Разбудете се што е можно порано, ако можете со првите петли. Сигурно дека 9 часот е граница за будење, бидејќи во спротивно ќе се прозевате и ќе бидете уморни цел ден.

2. Свежиот воздух гарантира здрав мозок

Колку повеќе време поминувате на свеж воздух и толку почесто ги проветрувате собите во кои престојувате. Мозокот мора да добие доволно кислород!

3. Движењето значи живот

На работа, искористете ја паузата за прошетка, дури и за лесни вежби. Целото тело ќе ви се заблагодари, а вие ќе се чувствувате подобро!

4. Добриот ден започнува со утринско туширање

Ќе се разбудите, ќе се освежите, ќе го подигнете расположението и ќе се борите со депресијата!

5. Појадокот е време за целосен одмор

Првиот оброк треба да се јаде во тишина, без весници, телевизија или мобилни телефони. Фокусирајте се само на храната – и брзо ќе го подобрите варењето.

6. Здравје во шолја

Чајот или кафето пијте го полека, никогаш не „вртоглави“ и набрзина. Исто како и со појадокот, испијте шолја од омилениот топол пијалок без да ви го одвлекува вниманието.

7. Смејте се

Колку почесто толку подобро! Можете лесно да го измамите мозокот – насмевнете се како сигнал дека се е во ред, дури и ако не е, а мозокот ќе го намали нивото на хормоните на стрес во телото!

8. Ручекот мора да биде лесен

Споделете го вашиот ручек со пријател, како што вели старата поговорка. Подобро да останете малку гладни отколку да се прејадете. Не го терајте вашето тело да работи непотребни!

9. Вечерата е уште полесна од ручекот

Повторно ќе ја цитираме старата изрека: „Дај му вечера на непријателот“. Вечерните оброци треба да бидат што е можно полесни, бидејќи не треба да јадете храна која тешко се вари, како месо и мрсна храна. Оставете го телото да се одмори. Исто така, не треба да пиете алкохол навечер, бидејќи тоа ќе ви го уништи сонот.

10. Спиењето е свето

Во современото општество, повеќето луѓе спијат малку за да имаат што е можно повеќе време за извршување на различни активности. Но, ова е сосема погрешен пристап, бидејќи спиењето е исто толку важно како и храната и воздухот. Мора да си легнете најдоцна до полноќ, предупредува доктор Александар, пренесува Женскица.

Последни објави

Хороскопски знаци кои ќе имаат најмногу среќа во февруари

Хороскопски знаци кои ќе имаат најмногу среќа во февруари Во февруари 2023 година, претставниците на 4 хороскопски знаци ќе имаат среќа во сè. Ова ќе...

Ако сакате вашата пржена риба да се стопи во устата и да добие златна кора, додадете го ова во масло

Ако сакате вашата пржена риба да се стопи во устата и да добие златна кора, додадете го ова во масло Искусните домаќинки секогаш успеваат да...

3-те најзагушливи и опсесивни знаци во Зодијакот

3-те најзагушливи и опсесивни знаци во Зодијакот Љубовта е меѓу најубавите и најпотребните чувства на овој свет. Го среќаваме во најразлични форми и секогаш не...

Уникатно вкусни печени компири во фолија – ќе ги излижете прстите

Уникатно вкусни печени компири во фолија - ќе ги излижете прстите Минатото лето покрај море нарачав јадење со чудно име „Единствоно“. И навистина испадна дека...

Дали јогуртот е корисен за постарите – кога ДА, а кога НЕ

Дали јогуртот е корисен за постарите - кога ДА, а кога НЕ Меѓу најзначајните и најчестите проблеми кај постарите лица се оние поврзани со мускулно-скелетниот...

Поврзани објави

error: Content is protected !!