Не се предава: Бодибилдерката Вања со години се бори со рак – оди на хемотерапии, се шминка, става перики и ужива во секој момент

- Advertisement -

Жена лавица – бодибилдерката Вања Дукиќ (37),  со години се бори со рак, но не се предава: оди на хемотерапии, тренира дома и сонува да оди на натпревари.Повторно одам на хемотерапија за рак на дојка, но не се откажувам. Не дозволувам болеста да ме дефинира и покрај фактот дека повторно одам на хемотерапија, дека имам нови метастази, дека тешко ми е со терапиите. Јас активно вежбам најмалку четири до пет пати неделно.

Ако не бев под хемотерапија, би вежбала секој ден. Се подготвувам за Националното првенство во фитнес во бикини во мај. Сакам да заминам со сето свое срце, тоа е мојот сон. И, ако сè уште не можам поради терапиите, тогаш ќе одам на Европско првенство, кое е по националното. Нема предавање, изјави оптимистички бодибилдерката Вања Дукиќ (37), кој живее на релација Пула-Задар.

Вања ја воодушеви цела Хрватска со еден храбар момент кога во Пореч, во октомври минатата година, како дел од Спорт фест, излезе на сцена и ја извади сината перика и на сите присутни им покажа ќелава глава. По првичниот шок на публиката, одеднаш имаше громогласен аплауз низ целата сала. Со години се бори со рак на дојка и покрај тешките несакани ефекти од бројните третмани со хемотерапија, на чиј број повеќе не се сеќава, зрачења, чекање резултати од наоди, таа не ја вади насмевката од лицето

- Advertisement -

По месец и половина пауза, повторно сум на хемотерапија. Повеќе не го знам нивниот број и не е важно. Туркам и продолжувам понатаму. Почитуван Боже, животот е еден и се обидувам да го направам што е можно поубав. Се шминкам, ставам перики и уживам во животот, секој момент. Паузирав со терапии прво за да ја подобрам крвната слика, но исто така и поради ПЕТ / ЦТ скенерот, кој не се препорачува ако сте под хемотерапија. Целата медицинска документација ја испратив уште порано до Др. Хорнет во Падова со кого контактирав, во надеж дека може да се направи трансплантација на црн дроб. Сепак, по испраќањето на наодите, немаше одговор од нејзина страна. По препорака, тогаш отидов кај д-р. Јадријевиќ до Загреб кој рече дека за жал ништо не може да се стори во овој момент, освен јас сè уште да одам на хемотерапија. Стоички ги прифатив вестите и живеам од ден за ден – изјави Вања.Покрај метастазите во црниот дроб и белите дробови, на второто и петтото ребро се појавија нови. Но, за лавицата Вања тие претставуваат само уште еден предизвик, пречка што, како што вели, сигурно ќе ја реши.

Лекарите се надеваат дека овие метастази во ребрата ќе исчезнат со хемотерапија и јас сум убедена во тоа. Нема шанси да се откажам. Навистина ми недостигаат спортските сали, кои во моментов се затворени, да вежбам, професионално, затоа што сакам да останам во одлична форма. Иако побарав да ми дозволат да вежбам затоа што сум професионален спортист, одговорот беше негативен. Затоа тренирам во мојот дом, но признавам дека сум желна да ги отворат теретаните, веднаш да влезам и да започнам со подготовките за шампионатот – додаде таа.

Инаку, Вања откри дека има рак на дојка пред девет години. Таа почувствувала грутка и веднаш го посетила лекарот кој прво го утврдил масното ткиво, а по дополнително приватно испитување и препорака за отстранување на „масното ткиво“, дијагностициран е високохормонски карцином на дојка. Нејзините десна града и десет лимфни јазли беа отстранети.

извор:24sata.hr

Последни објави

spot_img

Поврзани објави