НЕ СОДРЖАТ НИШТО здраво и хранливо – Нутриционист предупредува за СОСТАВ НА НУДЛИ, поради ова ќе ги исфрлите од кујната

- Advertisement -

НЕ СОДРЖАТ НИШТО здраво и хранливо – Нутриционист предупредува за СОСТАВ НА НУДЛИ, поради ова ќе ги исфрлите од кујната.Вкусни се, но не се препорачуваат во исхраната!

Тестенини се една од најпопуларните намирници во азиската кујна , пред се поради нивната едноставна подготовка, ниската цена и привлечниот вкус.

Сепак, сè почесто се слуша дека тестенините не се здрави , па дури неодамна еден индонезиски гигант беше принуден да го повлече својот производ со вкус на пилешко од пазарот. Имено, здравствените работници кај нив откриле супстанца која потенцијално предизвикува рак . Нутриционистот и диететичар Анита Алтеров денес открива дали нудлите се навистина толку штетни .

- Advertisement -

Сите веќе знаеме колку се штетни засилувачите на вкусот и дека со делувањето на рецепторите во мозокот предизвикуваат зависност од храна , но високиот процент на јаглехидрати во тестенините е особено проблематичен и затоа може да предизвика здравствени проблеми и зголемување на телесната тежина.

Затоа Анита предлага подготовка на домашни тестенини во комбинација со докажани состојки како многу подобро и поздраво решение:

– Попрво би препорачал некој друг вид на тестенини, кои може многу брзо да се подготват со прилог од месо и зеленчук, бидејќи така знаете што сте јаделе. Постојат здрави замени кои брзо се подготвуваат за сите овие оброци . Со приготвување на оброк дома секогаш знаете дека сте изеле висококвалитетен и нутритивно богат оброк, заклучува нутриционистот.

Инстант тестенините не се најлошата можна работа на светот за вас. Но, ако ги јадете секоја вечер, веројатно ќе се здебелите , ќе се чувствувате слабо и летаргично следното утро, а можеби дури и ќе имате проблеми со вашето расположение и концентрација . Бидејќи тие имаат потенцијал да предизвикаат сериозни здравствени состојби како дијабетес, подобро е секогаш да се одлучите за поздрава алтернатива.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави