НИКОГАШ не мешајте млеко со овие 3 намирници!

- Advertisement -

НИКОГАШ не мешајте млеко со овие 3 намирници!

Многу е важно да се храните здраво ако сакате да почувствувате наплив на енергија и да го одржите вашиот имунолошки систем во добро здравје. Понекогаш, сепак, колку и да се трудиме да се храниме здраво, пропуштаме нешто многу важно, а тоа е како ја комбинираме храната што ја јадеме.

Можеби не сте свесни, но одредени комбинации претставуваат ризик за здравјето на луѓето и мора да се потрудиме да ги избегнеме. Млекото е еден од оние производи што не се препорачува да се мешаат со друга храна. Според експертите, млечните производи треба да се консумираат сами или со одредена временска разлика.

- Advertisement -

3 се главните групи на храна со кои не треба да комбинираме млечни производи. Ако го направиме тоа, млекото не реагира добро и голема е веројатноста да добиеме несакани стомачни проблеми и тегоби.
Ова се намирниците со кои не треба да комбинираме млеко:

Кисела храна
Тоа се главно овошје и зеленчук кои се богати со витамин Ц. Кога киселата храна реагира со млекото, тие го вкрстуваат. Како резултат на тоа, многу е потешко да се обработи и може да почувствуваме оток, болка и гасови.

Риба и морска храна
Оваа комбинација на храна мора да се избегнува. Мислиме дека сите го знаат тоа. Кога ќе измешаме два такви производи, може да добиеме не само стомачни заболувања, туку и труење со храна.

Нутриционистите советуваат никогаш да не погрешите да мешате риба и млеко!
Храна која е богата со протеини Нутриционистите велат дека кога мешаме млеко со храна богата со протеини, може да се здебелиме во стомакот. Секако, тоа не значи дека не треба да јадеме месо и јајца во едно јадење, туку треба да знаеме како правилно да ги обработиме пред да ги јадеме. Ако сакате максимално да уживате во нив, никогаш не мешајте ги со млеко!

Последни објави

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини

Кога ќе слушните за што служи талогот од кафето,ќе го чувате како злато: 2 се силни причини Кафето е еден од омилените пијалоци што се...

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните кои постојано им ги давала на децата

Снаата и напишала писмо на свекрвата откако се изнервирала од бонбоните и сите подароци кои постојано им ги давала на внуците. Нејзиното писмо ќе...

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!

Колку ви е „тешка“ кошницата? Повеќе од 60 отсто од МАКЕДОНЦИТЕ велат дека се е прескапо!Од друга страна, не толку мал процент од нашите...

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао

Пчеларот Предграг открива лековити рецепти со мед, коприва и какао Предраг Спасиќ од Поповац, Ниш дава одлични совети за подобрување на здравјето со помош на...

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телото

Морате да ги сфатите сериозно! Овие симптоми укажуваат на недостаток на ЦИНК во телотоЦинкот е основен минерал што телото не го синтетизира природно, што...

Поврзани објави

error: Content is protected !!