Ниту еден мајстор нема да Ви го открие овој ТРИК: Две состојки за чистење на мијалникот кои чинат помалку од 50 денари

- Advertisement -

Ниту еден мајстор нема да Ви го открие овој ТРИК: Две состојки за чистење на мијалникот кои чинат помалку од 50 денари

Честопати прибегнуваме кон купување скапи производи за да го одзатнеме мијалникот. Агресивните средства ќе ги оштетат цевките, и можно е и тие да не ја завршат работата.

Следниот чекор е обично повик до мајсторот, дури и кога нема потреба од професионална интервенција. Ако од кујната се шири непријатен мирис, потребни ви се само две состојки за да го решите проблемот, а тие чинат помалку од 50 денари.

- Advertisement -

Истурете чаша алкохолен оцет и уште малку топла вода. Оставете 5-10 минути. Исплакнете со врела вода. Треба да се слушне хемиската реакција што се јавува кога се комбинираат овие две намирници, како „гугање“. Тоа е знак дека содата и оцетот ја завршиле работата.

Според експертите, топла вода ќе ги „раствори“ наносите што се наталожиле на цевките, а студената вода ќе ги измие. „Ова треба да ги направи сите преостанати маснотии да се„ олупат “и да се измијат, со што ќе се елиминира непријатниот мирис“, вели водоводџијата Доминик Лис-Бел.

Кога цевките се малку повеќе запишени, Доминик го предлага следното решение – алкохолен оцет, храна што сите ја имаме во куќата. „Истурете чаша алкохолен оцет во одводот, оставете да отстои 30 минути, а потоа исплакнете со топла вода“, советува тој.

Третото решение е и храната што ја има секое домаќинство, а која се покажа како ефикасно средство за чистење. Се разбира, тоа е сода бикарбона. Сода бикарбона многу експерти за чистење го сметаат за фантастичен начин за отстранување на тврдокорните дамки од нечистотија во кујната и бањата. Може да се користи и за отпушување на мијалникот, а најдобро е кога се комбинира со алкохолен оцет.

Сода бикарбона е одлична за „растворање“ на тиња од канализација, а кога ќе додадете оцет во неа, добивате хемиска реакција која треба да ги отстрани „блокадите“. Прво, истурете тенџере со врела вода во одводот. Внимателно, со лажица истурете половина шолја сода бикарбона и оставете да отстои неколку минути.

Истурете чаша алкохолен оцет и уште малку топла вода. Оставете 5-10 минути. Исплакнете со врела вода. Треба да се слушне хемиската реакција што се јавува кога се комбинираат овие две намирници, како „гугање“. Тоа е знак дека содата и оцетот ја завршиле работата.

 

 

Последни објави

ПОДГОТВЕТЕ ЈА ЗИМАТА НАВРЕМЕ – НАЈБРЗ РЕЦЕПТ ЗА Кисела ЗЕЛКА: Тајната е една состојка, без цедење и за само 48 часа

ПОДГОТВЕТЕ ЈА ЗИМАТА НАВРЕМЕ - НАЈБРЗ РЕЦЕПТ ЗА Кисела ЗЕЛКА: Тајната е една состојка, без цедење и за само 48 часа Ако сакавте кисела зелка,...

НАШОЛ ЃАВОЛСКА КУТИЈА И ГО ИГНОРИРАЛ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА НЕА: СЛЕДЕЛА СЦЕНА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ (ВИДЕО)

НАШОЛ ЃАВОЛСКА КУТИЈА И ГО ИГНОРИРАЛ ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО НА НЕА: СЛЕДЕЛА СЦЕНА КАКО ОД ХОРОР ФИЛМОВИ (ВИДЕО)Тиктокер снимил застрашувачки предмет што го нашол во стара...

Ставете сребрен накит во водата КАДЕ СЕ ВАРЕЛ КОМПИРОТ: Што ќе се случи по 30 минути ќе ве остави без зборови

Ставете сребрен накит во водата КАДЕ СЕ ВАРЕЛ КОМПИРОТ: Што ќе се случи по 30 минути ќе ве остави без зборови Водата што останува од...

Готвачите не ставаат риба во брашно, туку ја матат и ја валкаат во ова јадење: маслото никој не го прска, а вкусот е 10...

Наместо брашно – Извалкајте ја рибата во ова и ќе биде деликатес кој не лепиГотвачите не ставаат риба во брашно, туку ја матат и...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО НА ОРХИДЕТА САКА ПОВЕЌЕ ОД ВОДА? Додадете го ова во почвата и ќе бидете наградени со бујни цветови: за гарантирано повторно...

ДАЛИ ЗНАЕТЕ ШТО НА ОРХИДЕТА САКА ПОВЕЌЕ ОД ВОДА? Додадете го ова во почвата и ќе бидете наградени со бујни цветови: за гарантирано повторно...

Поврзани објави

error: Content is protected !!