Новак Ѓоковиќ го започнува секое утро со овој напиток: Неверојатно моќна комбинација која го зајакнува цел организам

- Advertisement -

Целерот го користеле и Египќаните како лек, а истражувањата покажале дека овој зеленчук е навистина одлична храна и извор на голема количина витамини и минерали. Содржи витамини К, Е, Ц и Б. Богато е со калциум и фолна киселина и има силно диуретично дејство.

Може да се јаде суров, но ако не сте љубител на вкусот на овој зеленчук, можете да направите и сок. Тоа подеднакво добро ќе влијае на организмот.Дури и Новак Џоковиќ го започнува секое утро со овој пијалок. Во една прилика, тој им откри на своите следбеници на Инстаграм дека верува дека овој сок е одговорен за неговото добро здравје.

“Добро утро на сите. Па, вака го започнувам мојот ден. Прво земам топла минерална вода со лимон и лимета. Потоа ѕиркам во фрижидер, каде што ги чувам зелените стебленца од целер. Ги ставам во соковник за ладно цедење, да се добие сок од целер.“, вели Новак.

- Advertisement -

“Овој сок е полн со минерали, соли и сè уште неоткриени елементи кои го чистат вашиот црн дроб. Прави чуда, и за мене и за мојата сопруга, и за нашите деца. Додуша, тие не го земаат чист, но со додавање на сок од краставица или јаболко“, откри Новак.И еве што велат науката и истражувањето. Зошто целерот е толку добар и зошто треба редовно да се наоѓа на вашето мени:

Може да го намали крвниот притисок
Целерот содржи фталид, соединение кое го намалува производството на стресни хормони, ги релаксира мускулите околу артериите и ја подобрува циркулацијата. Калиумот, кој се наоѓа во целерот, ќе го стабилизира срцевиот ритам и ќе го намали крвниот притисок.

Може да го регулира нивото на холестерол.
Бутилфталид, единственото соединение кое помага во одржување на нормалното ниво на холестерол, сето тоа придонесува за добра функција на срцето.
Има корисен ефект врз варењето на хранат.
Целерот содржи соединение наречено НБП што ја подобрува циркулацијата на цревата.

Помага при слабеење и хидрира
Освен што е полн со вода и растителни влакна, целерот има само 10 калории, што го прави совршен сојузник за витка линија.
Има корисен ефект врз имунитетот
Богатството на витамин Ц ги прави целерот и сокот од целер единствениот од најдобрите сојузници на силниот имунитет. Покрај витаминот Ц, супстанцијата кумарин е одговорна и за зачувување на одбраната на организмот.

Има корисен ефект врз кожата
Ако се борите со акни на лицето или имате проблеми со кожата, редовното конзумирање на сок од целер може да ви помогне во таа борба.

Подготовка на сок: Може да користите само целер, но за подобар вкус, нутриционистите препорачуваат додавање краставица и едно зелено јаболко во соковник или блендер.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави