Новак Ѓоковиќ има нов автомобил: Ќе бидете воодушевени од она што сега го вози најдобриот тенисер на светот во Белград!

- Advertisement -

Новак сега има електричен автомобил и во Србија

Најдобриот тенисер на светот Новак Ѓоковиќ деновиве е во Србија и велигденските празници ги минува со своето семејство. Тој го помина Велики петок на мистичната српска планина Ртањ , до чиј врв стигна по втор пат за една година, а потоа за Велигден беше со сопругата и децата, почитувајќи ја традицијата да тропаат Божиќни јајца.

Но, Новак доби и нова „играчка“ за време на празниците. Тоа е нов автомобил што го доби од еден од неговите спонзори, кои се со него од самиот почеток на неговата кариера. Тоа е гигантот на автомобилската индустрија од Франција – Peugeot, кој му го претстави својот нов модел во Белград, гордоста на нивната фабрика – Е 208, електричен автомобил, кој беше прогласен за автомобил на годината на Саемот за автомобили во vaенева во 2020 година

- Advertisement -

Новак претходно го користеше моделот Peugeot за потребите на Србија, со услов да се работи за бел модел 508. Сега, Новак ќе има и електричен автомобил во Белград, што оди во согласност со неговите идеи и животни ставови, пред се поврзани со зачувување на животната средина.

Дури и кога беше во странство, okоковиќ користеше електричен автомобил, моделот Тесла Х, а сега ќе има автомобил за потребите на Србија кој има електричен мотор и не користи фосилни горива.

Максималната брзина на овој автомобил е 150 км на час, а неговата посебна моќ е забрзувањето, бидејќи достигнува 100 км на час за 8,1 секунда. Има мотор кој има моќност од 134 коњски сили.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави