Нутриционистка открива: Доколку во медот додадете малку од овој зачин ќе добиете совршен микс за јак имунитет и прва помош за кашлица и воспалено грло

- Advertisement -

Сезоната на настинки и послаб имунитет секоја зима и есен нè тера да побараме спас во народната медицина.

Една од најпопуларните домашни мешавини кои особено го јакне имунитетот, како и ја олеснува кашлицата, односно воспалението на грлото е мешавина на мед и мелен бибер.

„Овој стар народен лек за кашлица освен што го смирува грлото, помага и при респираторни инфекции, а тоа го олеснува лекувањето на настинката и вирусните инфекции, а има и други ефекти врз нас. Особено се препорачува во зимскиот период за да ја подобри циркулацијата, варењето на храната, а дури и влијае поволно на нервниот систем“, истакнува нутриционистката Тања Олајџи.

- Advertisement -

Таа исто така објаснила и на кој начин се користи овој микс, а и кои намирници може да ги искористиме наместо бибер.

„Различни се рецептите за овој народен лек, но моја препорака е никако да не го загревате медот и да користите квалитетно свежо мелен црн бибер за да го добиеме најдоброто од таа намирница. Може да се консумира една лажица од мешавината веднаш по будењето, но доколку не ви годи тој начин во ред е да го консумирате и било кога во текот на денот. Алтернатива за бибер може да бидат ѓумбир, куркума, лук, лута пиперка“, советува нутриционистката.

„Како внука и дете на пчелар, а сега и нутриционист навистина можам од искуство да потврдам дека медот е вистински лек“, истакнува Олајџи.

Во продолжение прочитајте неколку идеи за моќни мешавини со мед:

  • Микс за подобрување на крвната слика: мед, семе од коприва, какао.
  • Микс за здрави коски: мед и сусам.
  • Микс за имунитет: мед, полен, млеч, прополис.

Последни објави

Исчистете го организмот со оваа лековита смеса од кефир и брашно од хељда

Чистењето на организмот треба да го спроведувате најмалку еднаш во шест месеци, односно два пати годишно, бидејќи наталожените токсини можат да доведат до различни...

Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден

Ленот и водата прават чудо за 12 дена: Кога ќе дознаете што се може, ќе го користите секој ден Мешавината од лен и вода помага...

Ослободете Го Вашето Тело Од Собраните Токсини, Исфрлете Го Песокот И Камењата Од Бубрезите

За подготовка на овој напиток ви се потребни само 2 состојки. Истражувањето покажало дека секоја 20-та личност пати од камен во бубрегот. Кога поминува низ...

Што се случува ако пиеме вода со јачмен секој ден?

Неговиот дневен внес ќе помогне да се одржи балансот на водата и да го засити организмот со витамини. Сите сме свесни дека треба да пиеме...

Вашиот јазик може да ви укаже дека страдате од подмолно заболување

Еден од најсигурните и антички методи за дијагностицирање на разни болести беше јазикот - неговата боја и чувствителност на различна храна и пијалоци. Тоа...

Поврзани објави

error: Content is protected !!