ОБЛОГА: преспијте една ноќ, а разбудете се свежи и одморни

- Advertisement -

Рецептот за оваа лековита облога која се става исклучиво на табаните, се смета дека потекнува уште многу одамна, а ја користеле старите народи секогаш кога некој ќе се чувствувал уморно и без енергија.

Телото повремено губи сила од преоптеретеност, од умор, ненаспаност, но и поради наталожени ток-сини кои со текот на времето се наталожиле, а пуферите немале доволно време и енергија да ги елиминираат од телото.

Поради модерниот начин на живеење, повеќето луѓе немаат време за физички активности, а поголемиот дел од денот се врзани за своите работни столчиња. Па така, доаѓа до натрупување на ток-сини, слаба циркулација и отекување на нозете, особено на стапалата и глуждовите.

- Advertisement -

Замор, потење, особено ноќе, раздраз-ливост и чувство на тежина, не само во нозете, туку и низ целото тело се знаци дека на нашето тело итно му е потребна деток-сикација. Покрај зелениот чај и другите пијалаци кои помагаат во исфрлање на штет-ните материи од организмот, постои и стар лек чија главна состојка е – претпоставувате – лукот.

Овие природни влош-ки ќе овозможат подобра циркулација на кр-вта и лимфата, подобра дренажа а со тоа и полесно ослободување од ток-сините и подобра снабденост на ткивото со неопходните материи.

Влош-ките се користат навечер, пред спиење, за да му помогне на организмот кој природно се прочистува во тој период, додека спиеме. Овие де-токс-влош-ки веќе одамна се користат во Јапонија.

Ефектите се чувствуваат речиси ин-стантно: следното утро, кога ќе ги отстраните од стапалата – ќе забележите дека тие ги впиле ток-сините. Б олките во зглобовите постепено ќе започнат да исчезнуваат, уморот ќе се замени со зголемена енергија и повеќе нема да имате главоболки.

Иако може да се купат вакви влош-ки, вие можете истите да ги направите и дома, на следниот начин:

РЕЦЕПТ: Сомелете една главица кромид и една главица лук. Прелијте со 300 мл врела вода и варетев5-7 минути. Оставете да се излади, а потоа течноста процедете ја низ газа и добро истискајте за да излезе што повеќе течност. Потопете парчиња ткаенина или газа, исцедете го вишокот, па обложете ги стапалата и облечете некои постари чорапи.

За да не го натопите креветот, фиксирајте со најлон или проѕирна фолија, но внимавајте да не ве стега премногу, да ви биде удобно за да можете пријатно да спиете. Облогата отстранете ја следниот ден. Ќе забележите дека бојата се променила.

Што е деток-сикација на стапалата?

Процес преку кој луѓето се обидуваат да се ослободат од ток-сините од телото со извлекување на честички од ткивната течност преку кожата на стапалата. Иако ова не е научно докажан метод, тој е апсолутно безбеден во смисла дека нема да ви наш-тети.

Постојат бројни методи за деток-сикација на стапалата во домашни услови, од инвестирање во специјални уреди, до маски и бањи за стапалата. Некои од најчестите се: јонски бањи, кои исто така се најпопуларни, подножни деток-сични влош-ки, солени бањи и глинени маски.

Придобивки од домашна деток-сикација на стапалата

Бидејќи не е научно докажано, не може 100% да се тврди ефикасноста на овој метод. Меѓутоа, искуствата на оние што го користеле овој метод, велат дека придобивките од домашниот дето-кс се, пред сè, општо чувство на релаксација, помеки и помалку отечени стапала, отстранување на ток-сини, засилен имунитет и губење на тежината.

Последни објави

spot_img

Поврзани објави